Zavedenie zákazu ruského zlata, ktoré je po energiách druhým najlukratívnejším vývozným artiklom krajiny, Rusku odoprie prístup k príjmom vo výške 19 miliárd dolárov ročne, tvrdí americký minister zahraničia Antony Blinken v rozhovore pre CNN s odkazom na prepis zverejnený ministerstvom zahraničia. Informuje Ukrinform, správu prebrala ČTK.

Hlboký dopad

Väčšinu svojho zlata Rusko tradične vyváža do skupiny G7. Obmedzenie tohto toku príjmov je „významné“, zdôraznil Blinken. Bezprecedentné sankcie a kontroly vývozu majú na Rusko hlboký dopad, dodal najvyšší diplomat.

„Aj keď s vyššími cenami získava príjmy z ropy, nie je schopná ich kvôli kontrolám vývozu minúť. Nemôže získať to, čo potrebuje na modernizáciu svojho obranného sektora, na modernizáciu svojich technológií, na modernizáciu svojho energetického prieskumu, čo znamená, že časom bude každá z týchto oblastí upadať,“ uviedol Blinken.

Pokles ruskej ekonomiky

Už teraz sme svedkami predpovedí, že ruská ekonomika v budúcom roku klesne o osem až pätnásť percent. Rubeľ je podpieraný umelo za veľké náklady. Tisíc veľkých medzinárodných spoločností opustili Rusko a životná úroveň Rusov klesá.

„To všetko má okamžitý účinok, ale má to aj kumulatívny účinok,“ poznamenal a poznamenal Blinken. Ako už predtým informovala spoločnosť Ukrinform, lídri G7 sa chystajú zakázať dovoz ruského zlata.

Ďalšie dôležité správy

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas stretnutia s rezortnými partnermi afrických štátov v sídle OSN v New Yorku 18. mája 2022.
Neprehliadnite

Američania budú vytvárať tlak na Severnú Kóreu dovtedy, kým nezmení svoj kurz