Ruská ropná spoločnosť Lukoil požičia azerbajdžanskej štátnej energetickej spoločnosti SOCAR 1,5 miliardy dolárov.
Tá v rámci širšej dohody začne znovu vo svojej rafinérii SOCAR Turkey Aegean Refinery na tureckom území znovu spracovávať ruskú ropu. S odvolaním sa na oboznámené zdroje o tom informovala agentúra Reuters.
Zainteresované strany sa k veci nevyjadrili.
Ďalší nový zákazník
Dohoda poskytne spoločnosti Lukoil ďalšieho zákazníka v tesnej blízkosti ruských prístavov. Väčšina európskych rafinérií prestala dovážať ruskú ropu pre sankcie EÚ po invázii Moskvy na Ukrajinu. Turecko sankcie na Rusko neuvalilo a naďalej ruskú ropu a plyn dováža.
Rafinéria má kapacitu 200-tisíc barelov denne. Tento rok v lete musela obmedziť dovoz ruskej ropy pre komplikácie vyplývajúce z medzinárodných finančných obmedzení obchodu s Moskvou.
Na začiatku tohto roka znížila rafinéria dovoz uralskej ropy a v auguste a septembri nákupy úplne zastavila a nahradila ju kazašskou ropou, ktorá má podobnú kvalitu a stále sa nakladá z ruských prístavov. Vyplýva to z údajov spoločnosti London Stock Exchange Group, ktorá prevádzkuje londýnsku burzu a poskytuje ekonomické údaje.
Čoraz menej barelov ropy
Vlani rafinéria nakupovala v priemere 100-tisíc barelov uralskej ropy denne, ale tento rok zatiaľ menej ako 50-tisíc barelov denne, ukazujú údaje spoločnosti LSEG. Lukoil začne dodávky uralskej ropy od októbra, a to približne 100-tisíc barelov denne, uviedli zdroje.
Na Lukoil sa od roku 2014 vzťahujú niektoré americké sankcie voči ruskému energetickému sektoru. Súkromný podnik sa však vyhol prísnejším opatreniam, s ktorými sa po ruskej invázii stretávajú ostatné ruské energetické spoločnosti. Obchodná divízia Lukoilu, spoločnosť Litasco, stále dodáva ropu do svojich rafinérií v Bulharsku a Rumunsku. Kancelárie má v Dubaji a Ženeve.
Rafinéria si v uplynulom desaťročí na vybudovanie rafinérie požičiavala. Od obmedzenia dovozu ruskej ropy sa podľa údajov LSEG spolieha na kazašské, západoafrické a iracké druhy ropy.