Ochladenie trhu, platobná neschopnosť, vyššia koncentrácia podvodov a zhoršujúca sa kondícia malých podnikov. Toto sú štyri výzvy, ktorým bude už čoskoro čeliť svetový biznis. Dôvodmi sú pandémia nového koronavírusu, problémy v dodávateľských reťazcoch, geopolitické zmeny a ekonomické sankcie uvalené na Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej spoločnosti Dun & Bradstreet.
Krízy sa v celosvetovom meradle opakujú pravidelne a tie uplynulé podľa analýzy odhalili zaujímavý trend, keď sa firmy viac sústredia na vymáhanie dlhov od existujúcich zákazníkov, ako na hľadanie nových obchodných príležitostí.
Zmeny v ekonomike
Aktuálne dáta ale ukazujú aj ďalšie signály zmien v ekonomike, ktoré predpovedajú spomalenie. Z výsledkov globálneho scóringu Dun & Bradstreet Global Business Ranking vyplýva, že firmám vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, Taliansku, Indii, Spojených štátoch amerických či v Austrálii sa výrazne zhoršila platobná schopnosť a v týchto oblastiach existuje zvýšené riziko úpadku spoločností. Podľa spoločnosti je preto možné, že sa v tomto prípade dostaví efekt snehovej gule a problémy vo veľkých ekonomikách sa budú prelievať do ďalších.
Zároveň sa spomalil obchodný ekosystém. Najvypuklejšia situácia je podľa analýzy v USA, avšak ochladenie trhu je cítiť globálne. Firmy začali medzi sebou menej obchodovať a tiež poklesol aj celkový objem transakcií.
Postupne sa zhoršuje kondícia malých podnikov. Od začiatku tohto roka došlo v USA k postupnému spomaľovaniu hlavných sektorov ekonomiky. Dôvodom bolo ukončenie federálnej pandemickej pomoci. Spomalenie pokračovalo počas roka, keď sa znížil záujem o tovary dlhodobej spotreby. „Najviac to znázorňuje prudký prepad indexov z oblastí automotive a retailu,“ upozornila spoločnosť.
Index podnikateľskej nálady
Podobná situácia je aj v Indii, kde index podnikateľskej nálady pre malé firmy v krajine dosiahol najnižšie hodnoty za štyri štvrťroky. Small Business Index rapídne klesol aj v Británii. Tento stav kopíruje dáta Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Index spotrebiteľskej dôvery (CCI). Ten klesol v USA, Británii, Európe a Číne na historicky najnižšie hodnoty. Zo 41 ekonomík OECD až 37 pozorovalo pokles CCI v období od januára 2022 do júna 2022.
Posledným signálom, ktorý naznačuje zlú platobnú kondíciu firiem, sú kreditné karty, respektíve čoraz väčší objem platieb pochádzajúci z kreditných kariet. Naznačuje to zníženie cash flow alebo dostupnosti peňazí cez tradičné kanály.
Orná pôda pre podvodníkov
Výrazný nárast cien potravín, energií či kovov, ktorý atakuje dlhodobé maximá v spojení s vysokou infláciou v najvyspelejších ekonomikách, sú podľa Dun & Bradstreet zároveň živnou pôdou pre podvody. Podvodníci často zneužívajú dotačné schémy pre zdravotníctvo a biznis, prípadne získavajú prístup ku kapitálu cez ďalšie dotačné programy. Vyšetrovatelia spoločnosti napríklad odhalil, že tento rok sa o osem percent zvýšil počet prípadov skresľovania firemných údajov a o 11 percent sa zvýšili krádeže obchodnej identity.