Bittó Cigániková skonštatovala, že problém vznikol, keď sa zablokoval prístup neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k plánu obnovy. Preferovanie projektov štátnych nemocníc podľa nej pokračuje. „Vedenie hnutia OĽANO sa jednoducho rozhodlo, že hoci neštátni poskytovatelia zabezpečujú zdravotnú starostlivosť na väčšine územia SR, nemajú na nič nárok, a tak sa môže stať, že o peniaze z plánu obnovy prídeme,“ poznamenala.
Vláda v stredu schválila krízové opatrenia pre projekty v zdravotníctve z plánu obnovy z dielne Úradu vlády SR. Majú zabezpečiť dosahovanie míľnikov a cieľov, ktoré sú podmienkou na financovanie projektov. Dočasne poverený šéf rezortu Vladimír Lengvarský sa neobáva, že by Slovensko o peniaze prišlo.
Ministri zároveň v stredu určili štátne záchranky ako priamych prijímateľov prostriedkov v rámci výzvy na obnovu vozového parku. Majú dostať vyše 22 miliónov eur na 197 nových vozidiel. „K novým sanitkám sa však dostanú len pacienti z Bratislavy a Košíc, lebo tu pôsobia štátne záchranky. Neštátne, ktoré sa rovnako starajú o pacientov a zachraňujú životy, neuvidia ani cent,“ poukázala poslankyňa s tým, že záchranky v Košiciach a Bratislave spolu nezabezpečujú ani len polovicu záchranárskych posádok na Slovensku.