Bývalá šéfka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková kritizuje, že stabilizačný príspevok avizovaný vládou nie je naviazaný na konkrétny prínos pre pacienta, či to, že jeho vyplácanie nie je v rukách šéfov nemocníc. Tí by podľa nej vedeli možno lepšie zhodnotiť, pre koho príspevok potrebujú. Považuje za trestuhodné rozhádzať stámilióny eur bez naviazania na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a posilnenia kapacity zdravotníckych zariadení.
„Je to náklad, ktorý nemusel byť v takejto výške ani v takejto podobe," skonštatovala Bittó Cigániková. Nerieši podľa nej skutočný problém nemocníc, ktorým je nedostatok personálu. Rozumie, že aj súčasným zamestnancom treba zvýšiť platy, uprednostnila by však systémové riešenie. Poukázala pritom aj na odvody z príspevku.
„Po zúčtovaní sa musí zdaniť a musia sa z neho zrejme zaplatiť aj odvody," podotkla s tým, že od ministerstva financií ani zdravotníctva nedostala odpoveď na otázky o odvodoch z príspevku.
Možný problém vidí aj v otázke ambulancií, ktoré rovnako budú potrebovať stabilizáciu.
„Keď nám skolabuje ambulantný sektor, tak nemocnice majú rovnako problém," upozornila. Rovnako pripomenula, že štát čaká v najbližšom období aj otázka náborových príspevkov v zdravotníctve, aby sa posilnili personálne kapacity zariadení.
Poslankyňa vyzvala vládu, aby zvážila, že nie každý riaditeľ nemocníc je presvedčený o tom, že všetkým profesiám a zamestnancom treba pridať rovnako. Hovorí o takom istom rovnostárstve, aké kritizoval minister financií Igor Matovič pri platoch lekárov. Bittó Cigániková podčiarkla, že vedenia niektorých nemocníc by možno uprednostnili náborové príspevky pre profesie, ktorých nemajú dostatok.