Donald Trump nemusel vynaložiť veľa úsilia, aby si získal priazeň kryptoinvestorov, ktorí sa často cítia vytláčaní na okraj finančného sveta. Podporu mu prejavili aj miliardári z odvetvia, ako sú Marc Andreessen a bratia Winklevossovci.
„Bitcoineri hľadajú politické uznanie a je pre nich ťažké odolať niekomu, kto im hovorí presne to, čo chcú počuť,“ uviedol pre CNN poradca kryptofiriem Eric Soufer.
Na konferencii Bitcoin 2024 v sobotu Trump upevnil svoju pozíciu medzi nimi, keď prisľúbil, že v prípade znovuzvolenia ukončí prísne regulácie sektora kryptomien, pričom odvolá súčasného predsedu Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Garyho Genslera.
Dokonca vyhlásil, že by bitcoin zaradil medzi strategické rezervné aktíva Spojených štátov. „Bitcoin raz zatieni zlato a Spojené štáty sa stanú globálnym lídrom v tejto oblasti,” zdôraznil Trump na záver prejavu.
Odstúpenie prezidenta Joe Bidena medzitým rozprúdilo špekulácie o možnom prístupe Kamaly Harrisovej ku kryptomenám. Marc Cuban, podnikateľ a bitcoinový nadšenec, priniesol dávku optimizmu, keď pre spravodajskú stránku Decrypt uviedol, že ho poradcovia viceprezidentky oslovili s otázkami o kryptomenách, čo považuje za pozitívny signál.
Momentálne však ani Harrisová, ani Trump nepredložili konkrétne politické návrhy týkajúce sa digitálnych aktív. Sektor kryptomien je každopádne podstatne bohatší na peniaze ako pred štyrmi rokmi a po prvýkrát vo svojej 15-ročnej histórii je politicky organizovaný, doplňuje CNN.
Analýza: Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré môžu americké clá ohroziť najviac
Zo Slovenska sa do USA vyvážajú najmä vozidlá vyššej triedy, u ktorých je vyššia zisková marža