Bitcoin môže v roku 2024 čakať výrazné posilnenie. Dôvodom je to, že práve v roku 2024 čaká bitcoin takzvaný halving. Predpokladá to singapurská spoločnosť Bitkub Capital Group Holdings. Je to najväčšia singapurská kryptoburza.
Ide o zmenu v ťažbe tento virtuálnej meny. Keďže zásoba bitcoinov je ohraničená, systém ťažby počíta s tým, že ťažiari za pridanie bloku do blockchainu získavajú čoraz nižšiu odmenu. Znižovanie odmeny za pridanie sa označuje halving. Odmena pre ťažiarov sa pri každej takejto zmene znižuje o polovicu.
V súčasnosti platí, že úspešný ťažiar získa za pridanie bloku do blockchainu ako odmenu 6,25 bitcoinu. V roku 2024 sa táto odmena zníži na 3,125 bitcoinu za pridaný blok. Pôvodne ťažiari získavali ako odmenu 25 bitcoinov, na trhu teda nastali už tri halvingy, posledný v roku 2020.
Halving nastáva vždy po pridaní 210-tisíc blokov. Túto hranicu ťažiari dosiahnu v roku 2024. Skúsenosti s minulosti hovoria, že práve okolo halvingu sa záujem o bitcoin zvyšuje. Takzvané „zlaté obdobie“ by mohlo trvať až šesť mesiacov po halvingu.
Historická skúsenosť
Tri halvingy zatiaľ vždy zamávali s cenou bitcoinu. Prvý halving nastal v novembri 2012. V nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa cena zvýšila z dvanásť na 1 217 dolárov za bitcoin. Druhý halving nastal v júli 2016. Cena kryptomeny sa v nasledujúcom období zvýšila z 647 dolárov na takmer 20-tisíc v decembri 2017.
Zatiaľ posledný halving nastal v máji 2020. Cena bitcoinu stúpla zo zhruba 7 800 dolárov na viac ako 64-tisíc dolárov v apríli 2021. Rast hodnoty bitcoinu nie je ale zaručený a halving okrem iného vyvoláva zvýšenú volatilitu bitcoinu.
Výrazne pod rekordom
Cena bitcoinu sa v súčasnosti drží nad hranicou 38-tisíc dolárov, no v novembri tohto roku bol nad hranicou 68-tisíc dolárov za bitcoin. Odvtedy je teda cena bitcoinu zhruba o 41 percent nižšia.
Cenu kryptomien zráža dole aj neistota okolo regulačných pravidiel spojených s kryptomenami. Nad virtuálnymi menami neustále visí hrozba rôznych zákazov ťažby aj obchodovania, centrálne banky po celom svete navyše pripravujú vlastné virtuálne meny, ktoré majú používanie súkromných virtuálnych mien obmedziť.