Bitcoin prvýkrát prekonal hranicu 70-tisíc dolárov. K rastu podľa analytikov okrem iného prispievajú bitcoinové fondy obchodované na burze.
Svoju úlohu zohrávajú aj vyhliadky, že globálne úrokové sadzby klesnú, a všeobecne zlepšovanie makroekonomickej situácie. Krátko po prekonaní hranice, bitcoin začal oslabovať, zrejme kvôli výpredajom. Rast bitcoinu kopírujú aj ďalšie kryptomeny, éter prvýkrát za viac ako dva roky vyskočil nad štyritisíc dolárov.
„Pohybovať sa na starých maximách je, ako známe, ošemetné a bitcoin nemá tendenciu priehradu pretrhnúť hneď na prvý raz,“ konštatoval Antoniho Trenčev z kryptomenovej spoločnosti Nexo. Dodal, že silný rast bitcoinu spravidla sprevádzajú veľké výkyvy. „Rok 2024 bude plný náhlych a drvivých prepadov o desať až dvadsať percent,“ dodal.
ETF na spotový bitcoin boli v Spojených štátoch schválené na začiatku tohto roka. Ich spustenie otvorilo cestu k tejto kryptomeny novým veľkým investorom. Ku koncu apríla sa navyše blíži takzvaný halving, teda zníženie odmeny pre ťažobných pracovníkov na polovicu. „V histórii nastali už tri halvingy, bitcoin mal po každom z nich tendenciu vytvárať historické maximum do niekoľkých mesiacov,“ uviedol analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Čisté toky do desiatich najväčších amerických bitcoinových ETF dosiahli 2,2 miliardy dolárov. Viac ako dve miliardy dolárov pritom skončili vo fonde iShares Bitcoin Trust spoločnosti BlackRock, vyplýva z údajov spoločnosti LSEG.
Optimizmus ohľadom bitcoinu sa preniesol aj na ďalšie kryptomeny, najmä na éter, ktorý je z hľadiska celkovej trhovej hodnoty na druhom mieste za bitcoinom a od začiatku roka si pripísal vyše 60 percent.