Prvýkrát od 8. júna tak bitcoin vystúpil nad 22-tisíc dolárov, stále je ale výrazne pod svojím vlaňajším maximom. Posilňujú aj ďalšie kryptomeny a nahor sa vydali tiež európske akciové trhy.
Na maxime sa ocitol vlani
Okolo 12:50 si bitcoin podľa údajov na špecializovanom webe CoinDesk pripisoval štyri percentá a pohyboval sa okolo 22 200 dolárov. Za posledných 24 hodín vystúpil až na 22 493,61 dolára. Na maxime s takmer 69-tisíc dolármi sa bitcoin ocitol vlani v novembri.
Druhá najväčšia kryptografia ethereum v rovnakom čase pridávala takmer desať percent približne na 1 487 dolárov. Kryptomeny avalanche a polygón si pripisovali zhruba 12 a 20 percent.
Hlavná americká kryptomenová burza Coinbase Global získala od talianskych regulačných orgánov povolenie pokračovať v poskytovaní služieb zákazníkom na Apeninskom polostrove. Firma o tom dnes informovala na svojom blogu.
Nezákonné používanie kryptomien
Regulačné úrady po celom svete sa stretávajú s tým, ako trh s kryptoaktívami usmerňovať. K hlavným aspektom ich agendy v tomto ohľade patrí ochrana klientov, ohrozenie finančnej stability a nezákonné používanie kryptomien.
Európska únia už schválila prelomové pravidlá, podľa ktorých sa tieto typy spoločností v dvadsaťsedmičke nezaobídu bez licencie a záruk zákazníkom, uviedla agentúra Reuters.
Holandská centrálna banka dnes oznámila, že uložila jednej z najväčších kryptomenových búrz Binance pokutu 3,3 milióna eur za to, že v Holandsku ponúkala služby bez toho, aby tam bola registrovaná.
Pokutu firma dostala tento rok v apríli, už vlani v auguste ju ale centrálna banka na nedostatky upozornila. Binancia v júni naznačila, že sa proti postihu odvolá.
Kryptomenová burza podľa centrálnej banky porušovala holandské zákony o praní špinavých peňazí a v období, keď nedodržiavala predpisy - najmenej od mája 2020 do 1. decembra 2021 - mala konkurenčnú výhodu proti spoločnostiam, ktoré registráciu mali.
Binance uviedla, že dostala súhlas regulátorov v európskych krajinách vrátane Francúzska, Talianska a Španielska.