Šéf Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v utorok uviedol, že zvýšenie dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) spolu so znížením dodávok ropy ich hlavnými producentami priviedli svet do prvej skutočne globálnej energetickej krízy.
Rastúci dovoz LNG do Európy uprostred ukrajinskej krízy a potenciálny nárast čínskeho dopytu po palive spôsobia jeho nedostatok, keďže na budúci rok príde na trh len 20 miliárd kubických metrov novej kapacity.
Krízu upevnil svojim rozhodnutím OPEC+, ktorý zníži ťažbu ropy o 2 milióny barelov denne. Podľa výkonného riaditeľa IEA Fatiha Birola je rozhodnutie obzvlášť riskantné, keďže niekoľko ekonomík na celom svete je na pokraji recesie a hrozí globálna recesia.
Očakáva sa, že spotreba ropy vzrastie v roku 2023 o 1,7 milióna barelov denne, takže svet bude naďalej potrebovať ruskú ropu na uspokojenie dopytu, dodal Birol. Krajiny G7 preto navrhli mechanizmus, ktorý umožní rozvíjajúcim sa krajinám nakupovať ruskú ropu, no za nižšie ceny, čím by sa obmedzili príjmy Moskvy.
Európa by zimu mala zvládnuť
Vysoké ceny energii a možnosť ich prídelu, predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre európskych spotrebiteľov počas zimy. Európa však môže túto zimu prežiť, ak počasie zostane mierne.
„Pokiaľ nebudeme mať extrémne chladnú a dlhú zimu a pokiaľ nedôjde k prekvapeniam, podobným výbuchu plynovodu Nordstream, Európa by mala túto zimu prežiť,“ povedal Birol.
Rast energie z obnoviteľných zdrojov
Energetická kríza môže byť zlomovým bodom pre urýchlenie transformácie na ekonomiku využívajúcu obnoviteľné zdroje a pre vytvorenie udržateľného energetického systému.
IEA upravila prognózu rastu kapacity obnoviteľnej energie v roku 2022 na 20-percentný medziročný nárast, pričom tento rok pribudne takmer 400 gigawattov obnoviteľnej kapacity.
Mnohé krajiny v Európe aj inde vo svete urýchľujú inštaláciu obnoviteľných kapacít skrátením povoľovacích a licenčných procesov, aby tak boli schopné nahradiť ruské zdroje.