Miliardár a filantrop Bill Gates sa obáva, že dôjde k prekročeniu kritickej teplotnej hranice, o ktorej sa vedci domnievajú, že by mohla mať nebezpečné a potenciálne nezvratné negatívne vplyvy na ľudí, voľne žijúce zvieratá a ekosystémy. V rozhovore pre CNBC na klimatickej konferencii COP28 v Spojených arabských emirátoch B. Gates povedal, že hrozí klimatická kríza, no verí, že dubajský summit by mohol priniesť riešenia.
Spoluzakladateľ Microsoftu sa však domnieva, že akýkoľvek pokrok v boji proti zmene klímy by pravdepodobne nestačil na to, aby zabránil globálnemu otepľovaniu o dva stupne Celzia.
Politici a obchodní lídri sa zišli v Dubaji na najväčšom a najdôležitejšom každoročnom klimatickom samite Organizácie Spojených národov. Všeobecne sa to považuje za kľúčovú príležitosť na urýchlenie opatrení v oblasti klímy v čase, keď svet zaznamenal najteplejší rok v histórii a keď si extrémne poveternostné anomálie vyberajú svoju daň na celom svete.
„Otepľovať sa bude, a to pravdepodobne viac, ako sú naše ciele, takže prichádza na rad prispôsobenie sa,“ doplnil B. Gates. Je podľa neho načase pripraviť si lepšie systémy včasného varovania pre nepriaznivé počasie, treba takisto dôslednejšie sledovať údaje o počasí, čo pomôže upozorniť ľudí vopred. Miliardár takisto dodal, že je nevyhnutné pomôcť tým najchudobnejším prispôsobiť sa klimatickým zmenám spôsobeným človekom, a pokúsiť sa minimalizovať škody na ekosystémoch, ako sú koralové útesy.
Na konferencii COP28 krajiny po prvý raz v histórii presne zhodnotia, ako ďaleko sú od splnenia cieľov parížskej dohody. Cieľom dohody z roku 2015 je „obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod dva, najlepšie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami“.
Svet sa podľa vedcov po viac ako storočí spaľovania fosílnych palív a nerovnomerného a neudržateľného využívania energie a pôdy už oteplil o približne 1,1 stupňa Celzia. OSN už skôr uviedla, že hranica 1,5 stupňa Celzia sa považuje za „hornú hranicu“, ak sa má ľudstvo vyhnúť tomu najhoršiemu.