Bill Gates už roky bojuje proti zmene klímy. Jeho nadácia investovala miliardy dolárov do rôznych technologických riešení a pravidelne upozorňuje na jej hlavné príčiny. Patria sem napríklad emisie skleníkových plynov pochádzajúce z veľkých energetických a výrobných spoločností, ktoré v obrovských množstvách spaľujú fosílne palivá, píše portál CNBC.

Podľa Gatesa si však iba málokto uvedomuje, do akej veľkej miery k zmene klímy prispievajú emisie metánu z používania hnojív a chovu dobytka.

Tretí najväčší producent

Miliardár už v minulosti upozornil, že poľnohospodársky priemysel zodpovedá za približne 24 percent emisií skleníkových plynov na svete, pričom väčšina z nich pochádza z emisií metánu z chovu dobytka a hnojív používaných na pestovanie plodín. Vyplynulo to z údajov Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia.

Ak by sme považovali dobytok za krajinu, išlo by o tretí najväčší zdroj skleníkových plynov na svete, povedal Gates v roku 2018.

Vo svojej knihe z roku 2021 s názvom „Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe“ napísal, že efektívny boj proti zmene klímy si bude vyžadovať ochotu ľudí prijať nové myšlienky, akými sú prechod na elektrické autá a syntetické mäso.

Riešením sú alternatívy

Rastlinné mäso ešte stále predstavuje len zlomok celkových predajov na trhu s mäsom. Dokonca aj Gates priznal, že bude ťažké presvedčiť dostatok ľudí, aby prestali konzumovať skutočné mäso.

Jedným z problémov je, že rastlinné alternatívy sú v súčasnosti drahšie než „pravé“ mäso. Mnoho spotrebiteľov sa zvykne sťažovať aj na chuť. Gates aj napriek tomu verí, že sa firmám podarí zlepšiť chuť týchto relatívne nových produktov, ako aj znížiť náklady na ich výrobu, čo by v konečnom dôsledku mohlo zvýšiť ich popularitu.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej snímke komíny rafinérie Slovnaft na pozadí vychádzajúceho slnka.
Neprehliadnite

Slovensko zaznamenalo tretí najväčší nárast emisií skleníkových plynov