World Health Organisation (WHO) už skôr tento rok upozorňovala na to, že v priebehu pätnástich rokov sa pravdepodobne celosvetovo zvýši dopyt po pitnej vode až o 40 percent. Ako hlavnú príčinu organizácia uvádza urbanizáciu rozvojových krajín.

Senegalské mesto Touba, ktoré sa nachádza asi 200 kilometrov od hlavného mesta Dakar, je dokonalým príkladom tejto smutnej vízie budúcnosti. Od polovice šesťdesiatych rokoch tu počet obyvateľstva vzrástol z 5-tisíc na dnešných 700-tisíc.

Ľudia stále prichádzajú, no v okrajových štvrtiach žijú bez akýchkoľvek sanitárnych či vodných systémov, potvrdzuje WHO. Sú pre nich pridrahé. Za septik musia dať 340 dolárov, za toaletu 115. Namiesto toaliet tak používajú jamy.

Ani v centre mesta to nie je ružové - chýba mu kanalizačný systém. Problémy sa stupňujú hlavne počas náboženských pútí a festivalov. Výsledné preťaženie už dosiaľ citlivého sanitárneho systému vedie k znečisteniu pitnej vody a následne k nevyhnutnému nástupu chorôb, akými sú týfus a cholera.

V meste, ktoré má len jednu nemocnicu a dve zdravotné strediská, je to vážny problém. V roku 2007 po festivale Magál senegalské ministerstvo zdravotníctva hlásilo 2 100 prípadov cholery.

Hlavné mesto Dakar nie je na tom oveľa lepšie. 1,2 milióna ľudí nie je pripojených ku kanalizačnému systému a hygienu vykonávajú len provizórne.

Najviac ohrozené su deti. Každý rok hygienická situácia vo vodohospodárstve zabije 700-tisíc maloletých. Aj preto sa v krajine začal objavovať čoraz väčší tlak na vybudovanie zodpovedajúcej infraštrukúry. Na ňu však nemá dostatočné finančné prostriedky.

Ak by sa v tomto smere začala výstavba, viedla by k nutnému zdražovaniu pitnej vody a na niektorých miestach k jej spoplatneniu, čo by mohlo ľudí odradiť od jej nakupovania. V konečnom dôsledku by sa tak situácia v kraji mohla ešte zhoršiť.

Do náročnej polemiky sa vo februári tohto roka dobrovoľne zaplietol aj miliardár Bill Gates. Prišiel s jednoduchým a cenovo výhodným riešením.

Kanálové riešenie

Už začiatkom januára internet obletelo video, na ktorom Bill Gates pije pohár vody. Na tom by nebolo nič výnimočné, pokiaľ by nebola čerpaná z kanalizačného zariadenia. Chuťovo je vraj na nerozoznanie od balenej vody či tej z vodovodu.

Filtráciu má na starosti takzvaný Omni Processor - lowcostová čistiareň odpadových vôd, ktorá kombinuje parnú elektráreň, spaľovňu a vodný filtračný systém. Denne je schopný premeniť 14 ton odpadových tekutín z kanalizácie na pitnú vodu a elektrinu. Jeho primárnym cieľom je zlepšenie hygieny v problematických územiach.

Stroj veľký ako dva autobusy umiestnené vedľa seba bol navrhnutý malou rodinnou spoločnosťou Janicki Bioenergia. Jeho dvojročný vývoj bol financovaný Gatesovou nadáciou.

V súčasnosti v Dakare už tretinu odpadových vôd nefiltrujú čističky, ale Omni Processor. Ten okrem čistenia vody a výroby elektriny zároveň produkuje aj popol na využitie v stavebníctve. 

Jeho veľká premiéra v hlavnom meste Senegalu zároveň ukázala, že nič nie je v realite také jednoduché, ako sa môže javiť na papieri. „Skutočný svet prináša veľa premenných,“ píše B. Gates na svojom blogu. „Napríklad, musíte nájsť tých správnych pracovníkov pre spustenie stroja. Musíte pracovať s miestnymi a národnými vládami a posúdiť reakciu verejnosti.“ Stále rozmýšľa aj nad tým, ako vyladiť jeho dizajn a ako sa nastaví podnikateľský plán.

„Ďalšie verzie zariadenia budú spaľovať väčšinu typov odpadu, nielen ľudský odpad, a to bude jednoduchšie na údržbu,“ tvrdí B. Gates. Tím už ponúkol prístroj Senegalu za 1,5 milióna dolárov, no rokuje aj s ďalšími potenciálnymi kupcami v bohatších krajinách.

„Prečo nikto nepostavil nič podobné doteraz?“ pýta sa zároveň B. Gates. Dúfa, že keď ostatní podnikatelia uvidia úspech stroja v Dakare, budú nasledovať obchodný model a spoločne tak zmenia zlú situáciu. Miliardár chce dokázať, že dokážu zarobiť aj popritom, ako budú pracovať na globálnom probléme.