Finančník Bill Browder povedal, že prezident Vladimir Putin pravdepodobne stojí za „epidémiou vrážd" mnohých vysokopostavených ruských manažérov. Vyjadril sa tak v podcaste, ktorý v nedeľu zverejnila austrálska spravodajská stanica ABC News.
Browder bol do roku 2005 najväčším zahraničným investorom v Rusku. Dnes je jedným z najvýraznejších Putinových kritikov. Podľa Browdera séria neobjasnených úmrtí viac ako tucta najvyšších predstaviteľov ruského biznisu pravdepodobne súvisí s Putinom, ktorý v krajine pôsobí ako „mafiánsky boss".
Len v roku 2022 zomrelo nezvyčajným spôsobom najmenej 15 vedúcich pracovníkov - väčšina z nich mala silné väzby na ruský energetický priemysel. Úrady v Rusku ich vo všeobecnosti označili za nehody alebo pravdepodobné samovraždy. Browder načrtol rôzne medializované príčiny úmrtí, ktoré zahŕňali dramatické pády, utopenia a vraždy - samovraždy.
„Vo všeobecnosti platí, že ak v Rusku niekto zomrie takýmto spôsobom, treba to považovať za podozrivé," povedal.
„A keď takto zomrú všetci ľudia z toho istého odvetvia, vyzerá to podľa mňa ako niečo, čo by som nazval epidémiou vrážd."
Medzi tieto úmrtia patrí aj zjavná vražda a samovražda riadiaceho pracovníka spoločnosti Novatek Sergeja Protoseňa a väčšiny jeho najbližšej rodiny v Katalánsku v apríli. Španielske orgány ju stále vyšetrujú.
V septembri našli mŕtveho vo Vladivostoku ruského podnikateľa Ivana Pečorina. Pôsobil ako vrcholový manažér Korporácie pre rozvoj Ďalekého východu a Arktídy pre letecké aktivity (KRDV). Podľa medializovaných informácií zomrel 10. septembra, po tom, čo vypadol z idúcej lode.
Ruského prezidenta Vladimira Putina v deň mobilizácie záloh nečakane opustil ďalší spojenec. Bývalý šéf Moskovského leteckého inštitútu Anatolij Geraščenko podľahol zraneniam po tom, čo spadol zo schodov.
Jeden z vedúcich pracovníkov, 67-ročný Ravil Maganov, ktorý bol predsedom predstavenstva veľkej energetickej spoločnosti Lukoil, podľa informácií štátom kontrolovaných médií vypadol z okna nemocnice a zrejme spáchal samovraždu. Šesť mesiacov predtým sa predstavenstvo spoločnosti Lukoil kriticky vyjadrilo k Putinovej vojne na Ukrajine.
Browder však povedal, že si nemyslí, že Maganovova smrť bola pravdepodobne odplatou za jeho kritiku.
Podľa neho došlo k úmrtiu skôr v dôsledku vysokých nákladov na vedenie vojny na Ukrajine.
„Vidím to tak, že pre vojnu je oveľa menej peňazí, a keď je ich oveľa menej, všetky peniaze, ktoré sú k dispozícii, sú omnoho žiadanejšie. Všetci títo ľudia sedia pri veľkých peňažných tokoch alebo aktívach." Poverení ľudia pravdepodobne požiadali o presmerovanie tohto „neuveriteľne lukratívneho toku peňazí", pokračoval Browder, a keď vedúci zamestnanci povedia nie, „najlepší spôsob, ako získať tento tok hotovosti, je zabiť ho a potom položiť jeho náhradníkovi tú istú otázku".
Na otázku, akú úlohu v tom zohráva Putin, Browder povedal, že on dostane podiel: „Moja vlastná skúsenosť hovorí, že Vladimir Putin je mafiánsky boss. Je hlavou štátu, ale je aj mafiánskym bossom."
O Putinovom obrovskom majetku sa vie s istotou len málo, ale viaceré nezávislé vyšetrovania naznačili, že je silne prepojený so sieťou jeho oligarchov a ich podnikateľskými podielmi veľmi neprehľadným spôsobom.
A tento potenciálny zdroj financovania bol „znemožnený" rozsiahlymi sankciami Západu voči oligarchom, povedal Browder.
„Jediné peniaze, ktoré v skutočnosti neboli sankcionované, boli príjmy z ropného a plynárenského priemyslu, a ten teraz potrebuje viac peňazí na vedenie svojej vojny," povedal.
Browder je spoluzakladateľom úspešného fondu Hermitage Capital Management, ktorý vo veľkom investoval v Rusku, kým sa jeho snahy o odhalenie korupcie v tejto krajine neskončili vyhostením z krajiny. Bolo to v roku 2005.
Browderov právnik Sergej Magnickij zomrel v ruskom väzení za záhadných okolností už v roku 2009.