Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyzvala Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na zvýšenie ťažby.
Súčasná úroveň produkcie podľa Bieleho domu nie je dostatočná, čo by mohlo ohroziť terajšie zotavovanie svetovej ekonomiky.
Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa tak Biely dom snaží bojovať proti rastúcim cenám benzínu. Ceny ropy na výzvu reagovali poklesom, Brent sa tak vrátil pod 70 dolárov za barel.
Skupina OPEC +, ktorá zahŕňa OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom, sa vlani v apríli dohodla na znížení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov denne. Reagovala tak na prudký pokles cien ropy v dôsledku pandémie choroby covid-19.
V druhej polovici minulého roka začala skupina OPEC + redukciu ťažby postupne zmierňovať. Tento rok v júli sa dohodla, že od augusta do konca roka bude mesačne zvyšovať dennú produkciu o 400-tisíc barelov ropy. To však Biely dom podľa serveru CNBC považuje za nedostatočné v čase „kritického momentu“ v oživovaní svetovej ekonomiky.
Skupina OPEC+ sa dohodla na postupnom zvyšovaní ťažby ropy
„Vyššie ceny benzínu, ak zostanú nekontrolované, môžu ohroziť pokračujúce globálne oživovanie,“ uviedol podľa agentúry Reuters Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
„OPEC + musí pre podporu oživovanie (svetovej ekonomiky) urobiť viac,“ dodal.
ROPEC je v delikátnej situácii. Koľko ropy sa zmestí na trh?
Biely dom tiež vyzval americkú Federálnu obchodnú komisiu (FTC), aby vyšetrila, či k rastu cien benzínu v USA neprispievajú aktivity porušujúce pravidlá hospodárskej súťaže.
„Počas tejto letnej motoristickej sezóny sa objavili nezrovnalosti medzi vývojom cien ropy a cien benzínu na čerpacích staniciach,“ upozornil Bidenov ekonomický poradca Brian Dees.
Maloobchodné ceny benzínu v USA sa teraz podľa organizácie American Automobile Association nachádzajú v blízkosti 3,18 dolára za galón (zhruba 0,84 dolára za liter). Sú tak o zhruba jeden dolár vyššie ako pred rokom.
Terajšie zdražovanie benzínu aj ďalšieho tovaru vytvára tlak na demokratického prezidenta Bidena, ktorého republikáni v súvislosti s rozsiahlymi rozpočtovými výdavkami vinia z podielu na raste inflácie.
Stredajšie údaje americkej vlády ukázali, že spotrebiteľské ceny v USA sa v júli rovnako ako v júni medziročne zvýšili o 5,4 percenta, teda najprudším tempom od roku 2008.