Bieloruská vláda v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu uzavrie pred Vianocami pozemné hranice pre svojich občanov a cudzincov s trvalým pobytom. Vo vládnom nariadení zverejnenom v stredu o polnoci miestneho času sa uvádza, že nové opatrenia okrem iného zakazujú Bielorusom opustiť krajinu pokiaľ ich cesta nesúvisí s prácou alebo štúdiom. Kedy sa pozemné hranice znovu otvoria, nie je známe.
Nové obmedzenia sa netýkajú vodičov nákladných vozidiel zo zahraničia a diplomatov, pre ktorých platia výnimky. Zahraničným návštevníkom bude naďalej povolený vstup do krajiny, budú však musieť byť desať dní karanténe. „Prichádza nová železná opona," uviedol komunikačný kanál Nexta Live na sociálnej sieti Telegram, cez ktorý sa mobilizujú účastníci opozičných protestov. Podľa neúspešnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej použil bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koronakrízu na zatvorenie hraníc ako zásterku. "Covid ho doteraz nezaujímal. Utláčaní Bielorusi teraz nemôžu utiecť a požiadať o azyl v zahraničí," napísala Cichanovská na Twitteri. Nezávislý spravodajský portál tut.by pripomenul, že Lukašenko ešte v marci odmietol uzavretie hraníc z dôvodu pandémie.
Po prijatí novej ústavy už nebudem prezidentom, vyhlásil Lukašenko
Podľa agentúry Reuters Bielorusko čelí v súčasnosti odlivu mozgov a pobaltské krajiny či Ukrajina lákajú bieloruských občanov a spoločnosti prostredníctvom zrýchlených imigračných postupov a daňových úľav, aby sa presťahovali. Minister vnútra Roman Holovčenko nedávno uviedol, že Bielorusko sa bude usilovať o zastavenie tohto trendu s tým, že úrady chcú zabrániť najmä odchodu mladých ľudí.
Bieloruské ministerstvo zdravotníctva v stredu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou evidovalo celkovo 152 453 infikovaných a 1 230 súvisiacich úmrtí. Lukašenko počas prvej vlny pandémie nebezpečenstvo ochorenia Covid-19 bagatelizoval a tvrdil, že naň nikto nezomrie. Výsledky volieb, ktoré potvrdili sporné znovuzvolenie dlhoročného prezidenta Lukašenka v prezidentských voľbách 9. augusta, bieloruská opozícia považuje za sfalšované a za ich skutočnú víťazku označila Cichanovskú. Tá po voľbách opustila Bielorusko a uchýlila sa do Litvy. V Bielorusku po voľbách vypukli masové protesty proti Lukašenkovi. Bezpečnostné zložky ich potláčajú aj pomocou násilia, za čo bolo Bielorusko ostro kritizované nielen opozíciou, ale aj zo zahraničia.