Zhruba tucet bieloruských dobrovoľníčok začalo v Poľsku s vojenským výcvikom, ktorý organizujú bývalí členovia bieloruských bezpečnostných síl z iniciatívy Bypol. Tí sa obrátili proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Ich cieľom je oslobodiť krajinu a zaviesť v nej demokraciu.

Tri z dobrovoľníčok v rozhovore pre Radio Free Europe vysvetlili, čo ich viedlo k tomu, aby s výcvikom začali.

Chcú zmenu

„Už som to nemohla vydržať, tak som prišla bojovať za svoje práva a za práva svojho dieťaťa,“ vyjadrila nespokojnosť so situáciou v krajine prvá z nich.

Prezident Lukašenko totiž po prezidentských voľbách z roku 2020 začal tvrdo potláčať akýkoľvek odpor. Líder Bieloruska voľby síce vyhral, ale krátko na to sa objavili dôkazy o tom, že výsledky boli zmanipulované.

„Snažili sme sa (bezpečnostným silám) vysvetliť, že násilie by sa nikdy nemalo použiť. Násilie plodí ďalšie násilie. Snažili sme sa im to vysvetliť, no oni nepočúvali,“ vysvetľuje druhá z Bielorusiek, ktorá sa pridala k výcviku. Dodala, že bezpečnostné sily voči mierumilovným demonštrantom aj naďalej celé dva roky od začatia protestov používali násilie. Mnoho Bielorusov preto utieklo do Poľska, aby sa vyhlo represiám. „Nemáme už na výber,“ dodáva.

Pre tretiu zo žien bola motiváciou ruská agresia na Ukrajine. „Keď začala vojna na Ukrajine a z bieloruského územia odišlo prvé vybavenie a prvé rakety, tak som sa rozhodla, že je čas niečo urobiť,“ vysvetlila dobrovoľníčka svoje rozhodnutie pridať sa k výcviku. Aj keď nie je zástankyňou násilia, tak je pripravená bojovať. „Samozrejme, že chcem, aby k zmene vlády došlo mierovou cestou, ale to sa nestane,“ dodáva.

Nová jednotka

Bypol od minulého roka pripravuje osobitný druh špeciálnych jednotiek, ktoré zohrajú kľúčovú úlohu pri úspešnom spustení plánu s názvom „Víťazstvo“, objasnil jeden z príslušníkov iniciatívy vystupujúci pod menom Neil. Dodal, že v minulosti trénovali hlavne mužov, pričom ich prioritou boli fyzicky zdatní jedinci.

„Potom sme si všimli, že nám prišli prihlášky od viac než sto žien, ktoré boli pripravené začať s výcvikom a odísť do Bieloruska ako súčasť našej špeciálnej operácie,“ vysvetlil Neil vznik prvého ženského oddielu.

Bojovníci tejto iniciatívy vraj na dosiahnutie svojich cieľov nepoužijú násilie. Aj napriek tomu sú však pripravení brániť ľudí pred násilnými represiami Lukašenkovho režimu.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 Astravec - Bieloruský vojak počas vojenského cvičenia pri meste Astravec, ktoré sa nachádza 145 kilometrov severozápadne od Minska v utorok 18. augusta 2020. Bieloruská armáda má vojenské cvičenie od pondelka do štvrtka. Podľa rezortu obrany sa koná pri meste Astravec v blízkosti hraníc s Litvou a Poľskom. FOTO TASR/AP

In this video grab provided by the Belarusian Defense Ministry via VOENTV, Belarusian Army soldier aims his Kalashnikov assault rifle during military drills near Astravets,
Neprehliadnite

Bielorusko spustilo vojenské cvičenie pri poľských a ruských hraniciach