Ľ. Lapinová získala v roku 2014 ocenenie občianskej statočnosti Biela vrana, ktoré udeľujú organizácie Aliancia Fair-play a VIA IURIS. Ako kontrolórka v lesníckom centre totiž v minulosti odhalila závažné porušenie zákona o verejnom obstarávaní za viac ako pol milióna eur. Počas kontroly sa riaditeľom stal šéf výberovej komisie kontrolovaného obstarávania. Po tom, ako odmietla jeho žiadosť o úpravu výsledkov kontroly, dostala výpoveď. Nezákonnosť výpovede konštatoval už vo februári 2015 Okresný súd vo Zvolene.

Ako jeden z hlavných dôvodov nezákonnosti uviedol súd podľa koordinátorky projektu Biela vrana Veroniky Čurkášovej krajský súd nesúhlas odborov s výpoveďou. Ak totiž odbory nedajú súhlas na výpoveď a zamestnávateľ nesplní podmienky na prelomenie tohto nesúhlasu, zo zákona je výpoveď neplatná.

„Rozhodnutie súdu nás veľmi teší. Navyše predseda senátu krajského súdu rozsudok pri jeho vyhlásení podrobne, zrozumiteľne a precízne odôvodnil, čím ešte viac prispel k jeho presvedčivosti,“ povedala advokátka VIA IURIS Eva Kováčechová, ktorá Ľ. Lapinovú v prípade zastupovala.

„Ďalším krokom bude zabezpečiť vyplatenie ušlej mzdy pre pani Lapinovú od Národného lesníckeho centra,“ dodala. Ako uviedla samotná Ľ. Lapinová, verdikt dokazuje, že sa oplatí bojovať za správnu vec.

Ľubica Lapinová pracovala ako kontrolórka v Národnom lesníckom centre vyše 30 rokov. V roku 2010 ju generálny riaditeľ poveril kontrolou zákazky za vyše pol milióna eur. Pri kontrole Lapinová zistila porušenie zákona súvisiace s výberom uchádzača.

Počas kontroly sa však v lesníckom centre vymenilo vedenie a novým riaditeľom sa stal predseda výberovej komisie. Kontrolné zistenia boli bagatelizované, členovia výberovej komisie boli napokon potrestaní len formálne, predseda komisie vôbec, informuje o prípade VIA IURIS.

Kontrolórka následne dostala príkaz skenovať zmluvy, a to aj na úkor výkonu kontrolnej činnosti. V januári 2012 dostala výpoveď pre nadbytočnosť, hoci na pozícii kontrolórky pracovala ako jediná. Národné lesnícke centrum ako štátna príspevková organizácia je pritom povinné zabezpečiť výkon vnútornej kontroly, pripomína ďalej VIA IURIS.

Počas výpovednej doby na ňu podal zamestnávateľ viacero trestných oznámení, všetky vraj boli odmietnuté. Ľ. Lapinová sa s podnetmi obrátila na viaceré kontrolné orgány vrátane Správy finančnej kontroly a Ministerstva pôdohospodárstva, ktoré tiež zistili porušenia súvisiace so spornou zákazkou, informujú ďalej z VIA IURIS. Ľ. Lapinová trvala na tom, že výpoveď je neoprávnená a nezákonná.

Počas konania jej síce riaditeľ Národného lesníckeho centra ponúkol návrat do pracovného pomeru, zásadne však odmietol jej návrat na pracovnú pozíciu kontrolórky.