Americkí predstavitelia boli nútení obmedziť plán na zavedenie stropu na ceny ruskej ropy po skepticizme investorov a rastúcom riziku na finančných trhoch spôsobeného hrubou volatilitou a snahami centrálnej banky skrotiť infláciu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Namiesto priškrtenia príjmov Kremľa z ropy uvalením prísneho obmedzenia cien, ktoré by dodržal široký „kartel kupujúcich“ národov, sa USA a Európska únia pravdepodobne uspokoja s voľnejšie kontrolovaným stropom za vyššiu cenu ako kedysi, vychádza z vyjadrenia ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Južná Kórea tiež v súkromí oznámila krajinám G-7, že sa plánuje pridať. Predstavitelia najsilnejších ekonomík sveta sa snažia dostať na palubu aj Nový Zéland a Nórsko. Je však jasné, že India a Čína – najdôležitejší obchodní partneri Ruska – sa nezúčastnia, uviedli zdroje.

Viac na hornej hranici

Podľa predchádzajúceho amerického plánu, ktorý interne aj externe presadzovala ministerka financií Janet Yellenová, sa uvažovalo o cenovom strope v rozmedzí 40 až 60 dolárov za barel, pričom niektorí predstavitelia túžili udržať limit čo najbližšie k dosiahnutiu kľúčového cieľa, ktorým je zníženie ruského cash flow.

Teraz však úradníci, zapojení do plánov diskutujú o strope na hornej hranici tohto rozsahu, aj keď niektorí predstavitelia EÚ veria, že by to Kremľu umožnilo naďalej získavať značné príjmy z predaja. Ľudia oboznámení s touto záležitosťou požiadali, aby neboli identifikovaní, pretože podmienky ruského cenového stropu sa stále vyvíjajú.

„Biely dom a administratíva pokračujú v zavádzaní účinného a silného cenového stropu pre ruskú ropu v koordinácii s G-7 a ďalšími partnermi,“ uviedla hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Adrienne Watsonová. „Je to najefektívnejší spôsob, ako zabezpečiť, aby ropa naďalej prúdila na trh za nižšie ceny a tvrdo zasiahla Putinove príjmy na financovanie jeho vojny.“

V odpovedi na žiadosť o komentár však vysoký predstaviteľ ministerstva financií povedal, že USA nikdy nediskutovali o rozsahu cenového stropu so spojencami.

Rusko v septembri získalo z predaja ropy odhadom 15 miliárd dolárov, vďaka čomu mohlo pohodlne financovať svoju vojnovú mašinériu na Ukrajine. Je to tok peňazí, ktorý sa americkí a európski lídri snažia obmedziť odvtedy, čo ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu. Ale na globálnom trhu, ktorému dominujú krajiny bez demokratických vlád na čele so Saudskou Arábiou, hrozí, že mechanizmus cenového stropu bude príliš komplikovaný.

Extrémne kolísanie cien

Ropa Brent, celosvetová referenčná hodnota, sa v stredu, 26. októbra, obchodovala okolo 96 dolárov za barel. Začiatkom marca po ruskej invázii vzrástla na viac ako 139 dolárov. Extrémne kolísanie cien v tomto roku znížilo likviditu na komoditných trhoch, čo následne podporilo ďalšie cenové výkyvy.

Posun v myslení USA o cenovom strope prichádza po tom, čo Washington niekoľko mesiacov tlačil na Európanov, aby upravili svoje sankcie na ruskú ropu. Tento vývoj pravdepodobne prispeje k frustrácii EÚ, pričom niektorí predstavitelia poznamenávajú, že USA zrejme kládli väčší dôraz na posilnenie globálnych dodávok ropy a neboli vždy tak pripravené potrestať Rusko ako Európa.

V. Putin povedal, že Rusko nebude predávať ropu nikomu, kto sa podieľa na cenovom strope zo strany USA a EÚ, čo je hrozba, ktorú americkí predstavitelia kedysi považovali za prázdnu. Teraz sa však môže stať realitou. Vysoký predstaviteľ ministerstva financií tvrdil, že Bidenova administratíva si bola vždy vedomá toho, že ruský prezident by sa mohol pomstiť.

Strop bude oznámený neskôr

Prezident Joe Biden sa snažil obmedziť prudký nárast cien pre amerických motoristov, ktorý nasledoval po ruskej invázii, a to aj prostredníctvom rekordného uvoľnenia zásob ropy v USA a verejného tlaku na OPEC+ a rafinérie.

Očakáva sa, že cenový strop vo svojej konečnej podobe bude oznámený pred 5. decembrom, keď majú vstúpiť do platnosti sankcie EÚ na služby, ako je poistenie, maklérstvo a finančná pomoc pri preprave ruskej ropy medzinárodným zákazníkom.

Mechanizmus cenového stropu, ktorý prijala EÚ, by si vyžadoval, aby kupujúci ruskej ropy z tretích krajín súhlasili s tým, že za prepravu a poistenie svojho nákladu so spoločnosťami so sídlom v Európe zaplatia menej, ako je strop. Predstavitelia USA a EÚ sa domnievajú, že tento prístup by fungoval, pretože kľúčovým prvkom v poistení nákladu je Medzinárodná skupina klubov P&I, ktorá pokrýva 90 percent svetovej prepravy loďou. Mnohé z klubov skupiny sídlia v Londýne spolu s európskymi subjektmi alebo zaisťovacími partnermi, čo znamená, že spadajú pod nariadenia EÚ.

Spoločnosti, ktoré poisťujú ruskú ropu za ceny nad limit, budú podliehať novým sankciám EÚ. Zahŕňajú zákaz lodnej dopravy a ustanovenie, ktoré by plavidlám zakázalo prístup k európskym službám pre všetku ropu bez ohľadu na pôvod, ak tanker prepravuje ruskú ropu predávanú nad limit.

Táto klauzula je určená ako stimul pre kupujúcich, aby dodržali hornú hranicu.

Nedostatočný pákový efekt

Niektorí odborníci z odvetvia sa však domnievajú, že pákový efekt je nedostatočný, keďže Rusko by mohlo získať prístup k alternatívnym lodiam a poisťovacím službám. Rovnako tak by mohlo prijať odvetné opatrenia odmietnutím vývozu zákazníkom, ktorí budú dodržiavať limit.

Plán cenového stropu EÚ je podmienený prijatím v skupine G-7. Ak nedosiahnu vlastnú dohodu, v súčasnosti by vstúpil do platnosti úplný zákaz ruských ropných služieb, ktorý EÚ prijala v júni.
USA presadili strop čiastočne preto, lebo úradníci sa obávali, že zákaz EÚ povedie k prudkému nárastu globálnych cien ropy.

Pred voľbami v USA sa však neočakáva žiadne rozhodnutie. Cieľom EÚ je stanoviť cenový strop okolo 25. novembra, približne 10 dní pred zavedením nových sankcií bloku na služby pre dodávky ruskej ropy.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Neu-Anspach - Na snímke stĺpy elektrického vedenia v Neu-Anspachu neďaleko Frankfurtu nad Mohanom 11. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Power poles and cables are pictured in Neu-Anspach near Frankfurt, Germany, Tuesday, Oct. 11, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Stropy na energie majú trhliny. Využije ich len päťtisíc firiem, s ostatnými štát príliš neráta