Odchádzajúci americký prezident Joe Biden si získal uznanie za dosiahnuté ekonomické výsledky. Spojeným štátom sa podarilo prekonať globálnych konkurentov a v náročnej dobe si udržať rast HDP. Bežní Američania sa napriek tomu cítia finančne horšie ako pred štyrmi rokmi, keď J. Biden nastupoval do úradu. Táto nespokojnosť pomohla návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Bidenovo štvorročné obdobie bolo poznačené pandémiou koronavírusu, najvyššou infláciou za desaťročia a rastúcim napätím s Čínou. Napriek týmto prekážkam analytici spoločnosti BCG odhadujú, že D. Trump prevezme jednu z najstabilnejších ekonomík od čias Jimmyho Cartera.
Teraz chce každý byť môj priateľ, vyhlásil Donald Trump. Google mu dar strojnásobil
„Biden zdedil ekonomiku zasiahnutú pandémiou a odovzdáva ju mimoriadne silnú,” uviedol hlavný ekonóm Moody’s Analytics Mark Zandi pre Financial Times. Americká ekonomika dosiahla silný rast HDP na obyvateľa, nezamestnanosť sa drží blízko historického minima a inflácia, hoci pomaly, klesá. Akciový index S&P 500 vzrástol od začiatku jeho mandátu o viac ako 50 percent.
Bidenova politika, známa ako „Bidenomika“, stavila na rast ekonomiky „zdola nahor a zo stredu von“, pričom kládla dôraz na väčšiu úlohu štátu v hospodárstve. Napriek tomu mnohí voliči to vnímali, že situácia sa im nezlepšila.
Bidenova administratíva sa síce pokúsila pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, napríklad dočasným rozšírením daňového kreditu na deti a podporou zdravotného poistenia. Zamestnanci s nízkymi mzdami zaznamenali počas jeho vlády najrýchlejší rast reálnych miezd. No podľa výskumu Oxford Economics nízkopríjmové domácnosti aj tak utrpeli najviac, pretože väčšiu časť príjmov míňali na základné potreby, ktoré zdraželi najvýraznejšie.
Donald Trump postavil kariéru na tomto hoteli. Ako prezident rozhodne o miliardách na prestavbu
Američania tak v čase volieb dôverovali viac D. Trumpovi, pokiaľ ide o riadenie ekonomiky. Na jeho návrat do Bieleho domu sa teraz pripravuje celý svet. Investori na Wall Street očakávajú rýchle kroky v oblasti daní, ciel, deregulácie a potenciálne aj kontroverzné opatrenia na zníženie deficitu.
Prvých 100 dní bude kľúčových pre stanovenie základov jeho politiky, upozorňuje Business Insider. D. Trump, ktorý už má jedno prezidentské obdobie za sebou, by podľa odborníkov mohol konať rýchlejšie a efektívnejšie. „Máme pocit, že je pripravený okamžite konať,“ povedal viceprezident investičnej stratégie vo firme Glenmede Mike Reynolds.
Očakávané kroky D. Trumpa počas prvých 100 dní v úrade:
- Daňové škrty závisia od Kongresu
Platnosť zákona o daňových škrtoch a zamestnanosti (Tax Cuts and Jobs Act), ktorý D. Trump presadil počas prvého funkčného obdobia, má vypršať koncom roka 2025. So slabou republikánskou väčšinou je pravdepodobné, že značná časť opatrení bude predĺžená.
Novozvolený prezident počas kampane sľúbil zníženie korporátnej dane na 15 percent pre firmy vyrábajúce na domácom trhu. Takýto krok by mohol posilniť odvetvia, ako sú financie, priemysel a verejné služby, pričom profitovať by mohli aj technologické spoločnosti. - Zavedenie ciel: rozhodnú detaily
D. Trump môže zaviesť clá prostredníctvom exekutívnych príkazov, pričom republikánsky Kongres pravdepodobne nebude odporovať. Investori očakávajú jasné odpovede na detaily jeho protekcionistickej politiky.
„Ekonomický dopad Trumpovej politiky sa bude líšiť v závislosti od detailov: všeobecné clo vo výške 10 percent na všetky dovozy by bolo omnoho viac inflačné než cielene zamerané clá na konkrétne krajiny,“ povedal M. Reynolds. - Deregulácia ako stimul pre trh
Wall Street očakáva vlnu deregulácie, ktorá by mohla posilniť viaceré sektory ekonomiky. Portfólio manažér v Osterweis Capital Management Bryan Wong považuje dereguláciu za pozitívny signál pre malé podniky. „Nižšia regulácia by podporila trh kapitálu, najmä vstup malých firiem na burzu,“ povedal. - DOGE a deficit: kontroverzná alternatíva
Očakávané kroky Trumpovej administratívy v súvislosti s vládnym deficitom vzbudzujú otázniky. Niektorí investori nevylučujú, že by mohol siahnuť po netradičných riešeniach, ako je DOGE (Decentralized Oversight of Government Expenditure). Hoci táto iniciatíva je stále len hypotetická, niektorí odborníci naznačujú, že by mohla pomôcť zvládnuť rastúci deficit, ktorý dosahuje už 36 biliónov dolárov.
„Je ťažké znižovať vládne výdavky, no snahy sú zrejmé. Ak chce Trump obmedziť infláciu, bude musieť nájsť spôsob, ako zastaviť nadmerné výdavky,“ povedal B. Wong.