Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvoľní 2,8 miliardy dolárov vo forme grantov na rozšírenie výroby batérií do elektromobilov v Spojených štátoch. Podporí aj domácu produkciu nerastov. Pôžičky umožnia americkým výrobným a spracovateľským spoločnostiam vyťažiť a spracovať viac lítia a grafitu, ale tiež nikel a ďalšie materiály na výrobu batérií. Krok je súčasťou snahy USA o podporu prechodu z vozidiel s tradičným pohonom na elektromobily.

Biden sa zaviazal pracovať na spomalení zmeny klímy a na posilňovaní výroby v USA. Sektor dopravy je každý rok za asi jednou tretinou emisií skleníkových plynov spôsobujúcich otepľovanie planéty.

Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová označila dnešné oznámenie za významnú novinku, ktorá v USA pomôže rozšíriť výrobu batérií pre elektromobily a elektrickú sieť. „Výroba pokročilých batérií a komponentov u nás doma urýchli prechod od fosílnych palív, aby sme uspokojili silný dopyt po elektrických vozidlách, a vytvorí viac dobre platených pracovných miest po celej krajine," uviedla Granholmová.

Dnes tiež prišlo oznámenie, že k investícii do elektromobility v USA sa odhodlala ďalšia veľká automobilka. Nemecký výrobca luxusných áut BMW investuje miliardu dolárov do svojej továrne v Spartanburgu v Južnej Karolíne, aby ju pripravil na výrobu elektromobilov a ďalších 700-tisíc dolárov minie na nové zariadenie pre montáž vysokonapäťových batérií.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Londýn - Na snímke nabíjanie elektromobilu na ulici  v Londýne 18. novembra 2020. Britská vláda chce podľa medializovaných správ urýchliť prechod k elektromobilite. Premiér Boris Johnson uvažuje o zákaze predaja nových dieselových a benzínových áut vo Veľkej Británii už od roku 2030. FOTO TASR/AP
An electric car charges on a street charging port in London, Wednesday, Nov. 18, 2020. Britain says it will ban the sale of new gasoline and diesel cars by 2030, a decade earlier than its previous
Neprehliadnite

Europarlament chce v Únii viac dobíjacích staníc pre elektromobily