Americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak sa vo štvrtok dohodli na prehĺbení hospodárskej spolupráce medzi Spojenými štátmi a Britániou, pričom sa zaviazali urýchliť prechod na čistú energiu a posilniť dodávateľské reťazce nerastných surovín, informuje agentúra Reuters. Ďalšou témou rokovania v Bielom dome bola podľa Bidena „neochvejná" podpora Ukrajine. Prezident povedal, že Spojené štáty budú bojujúcej Ukrajine pomáhať tak dlho, ako to bude potrebovať. Podobne sa vyjadril aj šéf britskej vlády.
Atlantická deklarácia
Biden a Sunak predstavili takzvanú Atlantickú deklaráciu. Podľa britského premiéra ide o prvé hospodárske partnerstvo svojho druhu, ktoré načrtáva budúcu spoluprácu v oblastiach, ako je umelá inteligencia, ochrana klímy a pri ochrane technológií, ktoré by pomohli formovať budúcnosť.
Spravodajský web BBC uvádza, že dohoda otvorí britským výrobcom elektromobilov prístup k novým americkým daňovým úľavám a dotáciám na ekologické výrobky. Niektoré časti dohody budú podľa BBC pravdepodobne podliehať schváleniu Kongresom a jednotlivými štátmi USA. Vo vyhlásení sa uvádza, že dohoda nadobudne platnosť po konzultácii s Kongresom.
„Viem, že niektorí ľudia sa pýtali, akým partnerom bude Británia po našom odchode z EÚ," povedal Sunak. „Povedal by som, že nás budú súdiť podľa našich činov. Sme rovnako oddaní našim hodnotám ako kedykoľvek predtým, rovnako spoľahlivým spojencom ako kedykoľvek predtým, rovnako atraktívnou investičnou destináciou ako kedykoľvek predtým," dodal.
Biden uviedol, že je potrebné riešiť riziká spojené s nárastom umelej inteligencie. „Myslím si, že nikdy v histórii ľudského úsilia neexistoval taký zásadný potenciál technologickej zmeny, aký predstavuje umelá inteligencia. Je to ohromujúce," poznamenal.
Samit o umelej inteligencii
Sunak uviedol, že Veľká Británia bude na jeseň hostiť prvý samit o tejto problematike. Bude sa na ňom diskutovať o tom, ako zmierniť riziká spojené s umelou inteligenciou prostredníctvom medzinárodne koordinovaných opatrení.
Stretnutie bolo štvrtým stretnutím oboch lídrov od marca, pričom naposledy sa stretli v máji na samite najväčších ekonomík G7 v japonskej Hirošime. Po ich stretnutí v Oválnej pracovni Bieleho domu nasledovala tlačová konferencia.
Biden uviedol, že predmetom rokovania bola aj „neochvejná podpora" Ukrajine, a vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty budú schopné podporovať Ruskom napadnutú Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Sunak uviedol, že je potrebné vyslať jasný signál ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že podpora Ukrajiny počas vojny neprestane.
Podľa agentúry Reuters sa Sunak tiež snažil získať Bidenovu podporu pre kandidatúru britského ministra obrany Bena Wallacea na post generálneho tajomníka NATO. Biden uviedol, že sa ešte uvidí, či je správny čas na britského šéfa NATO, a dodal, že členovia Severoatlantickej aliancie musia v tejto otázke dosiahnuť konsenzus. Súčasný šéf NATO Jens Stoltenberg, ktorý sa s Bidenom stretne v pondelok vo Washingtone, podľa agentúry AP koncom septembra opustí svoju funkciu. O jeho nástupcovi budú krajiny pravdepodobne rokovať na júlovom summite NATO vo Vilniuse. V stredu Sunak navštívil Kapitol, kde sa stretol s republikánskymi a demokratickými lídrami v Kongrese.