Na jar prezident Joe Biden schválil vyčerpanie 180 miliónov barelov do konca tohto roka. Spojené štáty sa o necelé tri týždne chystajú k volebným urnám na priebežné voľby v rámci aktuálneho volebného obdobia.
Cieľom tohto kroku je zmierniť vysoké ceny ropy spôsobené jej deficitom v súvislosti s embargom voči Rusku, ktoré sa zhoršilo v dôsledku nedávneho zníženia produkcie OPEC a celosvetovej ťažby ropy.
Americkú ťažbu ropy, ktorá v posledných dvoch desaťročiach prudko stúpla, tvrdo zasiahol pokles cien energií v období covidu. V dôsledku tejto skutočnosti a taktiež kvôli obavám z novej recesie, sa priemysel zdráhal investovať do nových projektov, čo sa odzrkadlilo aj v iných častiach sveta.
Podľa údajov Úradu pre energetické informácie (Energy Information Administration) sa v polovici októbra pohybovala zásoba ropných rezerv na úrovni okolo 405 miliónov barelov. Úroveň ropných rezerv výrazne klesla pričom predstavovala 57 percent skladovacej kapacity.
V porovnaní s vrcholom prvej vlny koronavírusu na jar 2020, kedy bol počet ropných rezerv 650 miliónov barelov, sa tieto rezervy vo februári pred inváziou na Ukrajinu znížili na 580 miliónov barelov.
You will find more infographics at StatistaPotreba núdzového využitia strategických ropných rezerv sa od ich vzniku v 70. rokoch minulého storočia vyskytla len zriedkavo. Ministerstvo energetiky uvádza len tri prípady, v ktorých sa narušenie dodávok stalo takým vážnym, že prezident nariadil využitie strategických ropných rezerv: Počas hurikánu Katrina v roku 2005, operácie Púštna búrka v roku 1991 a počas Arabskej jari v roku 2011, keď prestala prúdiť ropa z Líbye a ďalších krajín.
Biden nariadil sprístupnenie 50 miliónov barelov koncom roka 2021, keď už ceny pohonných hmôt rástli.
Všetky tieto sprístupnenia ropných rezerv boli podstatne menšie ako prebiehajúce využívania v roku 2022. Rezervy sa sprístupňujú aj z iných ako núdzových dôvodov. Príkladom sú rozpočtové alebo udržiavacie dôvody. Počas prírodných alebo iných katastrof dochádza bežne k pôžičkám rezerv zasiahnutým spoločnostiam, ktoré ich musia splatiť aj s úrokmi.
Podľa denníka The New York Times budú rezervy doplnené až po tom, čo cena ropy klesne na úroveň 70 dolárov za barel. V utorok sa barel ropy WTI stále predával za viac ako 80 dolárov.