Americký prezident Joe Biden podpísal každoročný zákon o fungovaní ozbrojených síl, ktorý vyčleňuje približne 770 miliárd dolárov na vojenské výdavky v aktuálnom fiškálnom roku. V zákone sú zahrnuté aj výdavky spojené s vytvorením komisie, ktorá bude vyšetrovať 20-ročnú vojnu Američanov v Afganistane.
Výdavky na obranu sú zhruba o 30 miliárd dolárov vyššie ako v predchádzajúcom vydaní zákona označovaného skratkou NDAA (National Defense Authorization Act). Podľa publicistického webu Vox bol obranný rozpočet pri zohľadnení inflácie väčší iba v roku 2011, kedy bol počet amerických jednotiek v Iraku a Afganistane na maxime.
Kompromis oboch komôr Kongresu
Nový obranný plán s približne päťpercentným navýšením výdavkov označuje agentúra Reuters za kompromis, ktorý vznikol z intenzívnych vyjednávaní medzi demokratmi a republikánmi v oboch komorách Kongresu. Finálna verzia opatrení tento mesiac prešla Snemovňou reprezentantov aj Senátom so silnou podporou u oboch politických strán.
Spor o plynovod Nord Stream 2 odďaľuje schválenie obranného rozpočtu v Spojených štátoch
Štyri miliardy pre Európsku obrannú iniciatívu
Zahŕňa napríklad navýšenie platov o 2,7 percenta pre vojakov i civilných pracovníkov amerického ministerstva obrany alebo nové nákupy lietadiel a lodí. Tiež vyčleňuje 300 miliónov dolárov pre americký program na podporu ozbrojených síl Ukrajiny, štyri miliardy pre „Európsku obrannú iniciatívu" a 150 miliónov pre bezpečnostnú spoluprácu v Pobaltí.
Nemecko, Británia aj USA vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia na Ukrajine
Zákon NDAA treba schváliť každý rok a za posledných šesť dekád sa ani raz nestalo, že by sa v tejto veci Kongres nedokázal dohodnúť. Vzhľadom na túto spoľahlivosť je opatrenie ostro sledované rôznymi záujmovými skupinami a býva spojené so snahami pripojiť k nemu aj návrhy nesúvisiace s hlavným účelom.
Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva
Komisia pre vojnu v Afganistane
Okrem finančného rámca vojenských operácií sa NDAA dotýka aj obrannej politiky USA či personálnych záležitostí Pentagonu. Tohtoročné vydanie napríklad obsahuje reformu systému vyšetrovania sexuálneho obťažovania a násilia v radoch armády, vrátane zriadenia pozície zvláštneho prokurátora mimo vojenskú hierarchiu.
Ďalej zákon počíta so vznikom „viacročnej, nezávislej komisie pre vojnu v Afganistane". Úlohou 16-členného orgánu bude zhodnotiť americkú bojovú misiu aj spôsob jej uzavretia. USA svoju vojenskú prítomnosť v Afganistane ukončili tento rok v lete, pričom sa v krajine rýchlo vrátilo k moci radikálne islamské hnutie Taliban.