Biely dom oznámil, že prezident Joe Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý Američanom zakazuje investovať alebo obchodovať v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny. Ich nezávislosť v pondelok uznal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý zároveň nariadil vyslanie ruských vojakov do týchto povstaleckých republík.
Porušenie medzinárodného práva
Niekoľko západných krajín vrátane USA jeho rozhodnutie odmieta ako porušenie medzinárodného práva. Washington neskôr uviedol, že sa dnes v reakcii na posledné kroky Moskvy chystá oznámiť nové sankcie proti Rusku.
„V reakcii na dnešné (pondelkové) rozhodnutie a kroky Moskvy plánujeme oznámiť nové sankcie proti Rusku. Toto oznámenie koordinujeme so spojencami a partnermi," uviedol v noci na dnešok Biely dom.
Nariadenie, ktoré predtým podpísal Biden, nespadá medzi sankcie pripravované pre prípad ruského vpádu na Ukrajinu. Američanom zakazuje nové investície v samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike a priamy aj nepriamy dovoz akéhokoľvek tovaru, služieb alebo technológií z východu Ukrajiny. Príkaz tiež umožňuje uvalenie sankcií na akúkoľvek osobu odhodlanú pôsobiť v tejto časti Ukrajiny.
Línia dotyku
Americká vláda očakáva, že Rusko čoskoro uvedie do praxe svoje pondelkové rozhodnutie vyslať do povstaleckých republík svoje vojská. Štát by sa tak malo „ešte túto noc, ráno alebo v najbližších dňoch," povedal stanici CNN zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Jonathan Finer.
Niektoré médiá medzitým už s odvolaním sa na svedkov v noci na dnešok oznámili, že ruské jednotky sa blížia k takzvanej línii dotyku, ktorá v Donbase oddeľuje povstalcov od ukrajinských vládnych síl.
Finer odmietol oznámiť, či Washington ohlásenú „mierovú misiu" v Donbase považuje za inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, ktorú predtým hrozil potrestať masívnymi sankciami. Podotkol, že Moskva toto územie okupuje de facto už od roku 2014.