Biden: Európa nemôže byť závislá len na ruskom plyne

Americký viceprezident Joe Biden sa v piatok v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Zdroj: SITA/AP

„Práve teraz nastal čas konať,“ povedal Biden, ktorý do Turecka priletel z Ukrajiny. „To, čo sa teraz deje na Ukrajine, len potvrdzuje naliehavosť tohto problému,“ dodal americký viceprezident.

Rusko a Ukrajina v októbri za európskeho sprostredkovania urovnali spor o cene zemného plynu a odvrátili tak pravdepodobne hrozbu vážnej krízy pred zimným obdobím. Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu v júni kvôli dlhodobo nesplácaným ukrajinským dlhom.

Biden si uvedomuje, že Rusko i naďalej zostane významným dodávateľom plynu pre Európu. „Vedeli sme, že jediný energetický zdroj je dlhodobý problém. Netvrdím však, že Európa by sa mohla alebo mala zaobísť bez ruských dovozov. Ale aby posilnila svoju energetickú bezpečnosť, musí rozšíriť spektrum dodávateľov,“ konštatoval.

Biden nedávno o energetickej bezpečnosti Európy rokoval s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom, ktorý bol v USA na návšteve. „Sme presvedčení o tom, a nie je to len názor Českej republiky, ale aj ďalších európskych krajín, že by USA mali uvoľniť export plynu a ropy aj na európsky trh,“ povedal Sobotka americkému viceprezidentovi. Biden tento zámer vo všeobecnosti podporil.

Aktualizované 22. novembra 2014 o 16.30:

Rusko bude hľadať partnerov mimo Západu

Ak sa západné firmy stiahnu z projektov rozvoje ťažby ropy a zemného plynu v Rusku, bude Moskva hľadať nových partnerov v krajinách, ktoré na ňu neuvalili sankcie. Povedal to dnes podľa agentúry RIA ruský minister energetiky Alexandr Novak.

Biden: Európa nemôže byť závislá len na ruskom plyne

Ilustračné foto. Zdroj: SITA/AP

USA a EÚ trestajú Rusko sankciami za jeho podiel na ukrajinskej kríze. V septembri zakázali západným firmám podieľať sa na hlbinnej ťažbe a prieskume ropných nálezísk v arktických vodách a pobrežnom šelfe. Obmedzili aj vývoz ťažobných technológií do Ruska, aby Moskve sťažili prístup k novým zdrojom surovín.

„Ak sa západné spoločnosti rozhodnú, že sa nebudú dlhodobo podieľať na organizácii investičných projektov, obrátime sa na investorov z krajín, ktoré proti nám neuvalili sankcie,“ povedal Novak na stretnutí so študentami.

Už v septembri pozastavil americký koncern Exxon Mobil spoluprácu s najväčšou ruskou ropnou spoločnosťou Rosnefť pri prieskume ropných zásob v arktickej oblasti. Britsko-holandský Royal Dutch Shell prerušil práce na rozvoji ťažby ropy v západosibírskej bridlicovej formácii Baženov, kde spolupracuje so spoločnosťou Gazprom Nefť. Rosnefť sa medzitým dohodol na spolupráci s čínskym podnikom China National Petroleum Corporation (CNPC) pri produkcii skvapalneného zemného plynu (LNG) a jeho dodávkach do Číny, uviedla agentúru Reuters.

Rusko je najväčším vývozcom energetických surovín na svete a príjmy z predaje ropy a plynu tvoria zhruba polovicu jeho rozpočtu. Doterajšie zdroje sa však postupne vyčerpávajú a Rusko nevyhnutne potrebuje vysoké investície do nových nálezísk a technológie na prieskum a ťažbu z ťažko dobývateľných zdrojov.

Aktualizované 23. novembra 2014 o 10.38:

Ceny padajú, ale ťažbu ropy neznížia

Rusko neplánuje podporiť svetové ceny ropy znížením svojej vlastnej ťažby. Povedal to v sobotu podľa televíznej stanice Rossija 24 ruský minister energetiky Alexandr Novak. V piatok pritom minister vyhlásil, že ruská vláda uvažuje o možnom znížení ťažby ropy, ale že žiadne rozhodnutie ešte neurobila.

Ministerstvo energetiky Novakovo vyjadrenie agentúre Reuters potvrdilo a dodalo, že bolo súčasťou rozhovoru, ktorého úplnú verziu Rossija 24 ešte len uverejní. Ani tak však podľa Reuters nie je jasné, či sa rozhovor uskutočnil pred piatkovým Novakovým oznámením alebo až po ňom.

Biden: Európa nemôže byť závislá len na ruskom plyne

Dohodli sa na samite G20? Zdroj: SITA/AP

Novak v piatok pripustil, že zníženie ťažby by bolo pre Rusko zložité, okrem iného kvôli veľkému významu príjmov z exportu ropy pre ruský rozpočet. Obmedziť ťažbu by však bolo podľa analytikov aj technicky málo schodné, pretože Rusko nemá dostatok skladovacích kapacít a odstavené vrty by mohli cez zimu zamrznúť.

Na zabezpečenie vyrovnaného rozpočtu ruskej vlády by podľa ekonómov bolo potrebné, aby ceny dosahovali najmenej 100 dolárov za barel. Od júna sa však ceny znížili o 33 percent na úroveň približne 78 dolárov za barel. Niektorí odborníci pritom tvrdia, že na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by Rusko dokonca potrebovalo cenu ropy až 115 dolárov za barel. 

Ťažba ropy v Rusku sa v jeseni pohybuje okolo 10,6 milióna barelov denne. Rusko je pri tomto objeme najväčším producentom ropy na svete; druhá je Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Rusko nie je členom ropného kartelu OPEC.

Ruskí predstavitelia rokujú s niektorými členskými krajinami OPEC o možnostiach podpory cien. Investorov na ropnom trhu v súčasnosti zaujíma, či OPEC zareaguje na pokles cien znížením svojho ťažobného limitu, ktorý je momentálne 30 miliónov barelov denne. Ministerské zasadanie OPEC bude 27. novembra vo Viedni, kam ešte pred ním pricestuje aj Novak a šéf najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin.