Nový americký prezident Joe Biden plánuje prvé veľké zvýšenie daní v Spojených štátoch od roku 1993. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Zvýšenie daní má podľa nich pomôcť pokryť náklady na dlhodobý ekonomický program, ktorý má nasledovať po balíku opatrení na zmiernenie hospodárskych dopadov koronakrízy.

Tento balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov podpísal Biden minulý týždeň. Predpokladá sa, že následný dlhodobý ekonomický program bude ešte rozsiahlejší a že sa jeho financovanie nebude opierať len o vládne pôžičky. Kľúčoví poradcovia Bieleho domu teraz podľa agentúry Bloomberg pripravujú opatrenia, ktoré by mohli zahŕňať zvýšenie dane z firemných ziskov aj vyššie zdanenie jednotlivcov s vysokými príjmami.

EBE 53 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden v stredu 10. februára 2021 oznámil, že USA uvalia sankcie na mjanmarských generálov, ktorí stáli za minulotýždňovým vojenským prevratom v tejto ázijskej krajine. Mjanmarská armáda sa podľa šéfa Bieleho domu musí vzdať politickej moci, ktorú si uzurpovala počas prevratu. Americká vláda podľa Bidena zablokuje mjanmarským generálom prístup ku vkladom v USA v celkovej výške viac ako miliardy dolárov. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks a
Neprehliadnite

Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín pre všetkých dospelých, tvrdí Biden

Plánované zmeny sú pre Bidenovu administratívu príležitosťou nielen na financovanie kľúčových iniciatív, napríklad výstavby infraštruktúry, ochrany klímy a posilnenie pomoci pre chudobnejších Američanov, ale aj k náprave tých aspektov daňového systému, ktoré demokrati považujú za nespravodlivé, napísala agentúra Bloomberg.

Zmeny budú podľa zdrojov pravdepodobne zahŕňať zrušenie niektorých častí daňovej reformy predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017, z ktorej profitujú podniky i bohatí jednotlivci. Mali by zahŕňať aj úpravy prinášajúce väčšiu progresivitu daňového systému. Medzi plánované či zvažované opatrenia podľa zdrojov v súčasnosti patrí napríklad zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 28 percent z 21 percent a zvýšenie sadzby dane z príjmu u fyzických osôb, ktorých príjem presahuje 400-tisíc dolárov ročne, píše Bloomberg.