Americký prezident Joe Biden v rozhovore pre spravodajskú reláciu CBS ,,60 minút" povedal, že v pandémia v Amerike skončila.
Americký koordinátor reakcie na koronavírus pôsobiaci v Bielom dome Ashish Jha zas tento mesiac vyhlásil, že pandémia ma od svojho skončenia sa ďaleko. Uznal však, že v boji proti vírusu sa schyľuje k zmene, píše agentúra Reuters.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus trval minulý týždeň na tom, že koniec pandémie máme na dosah. Aj napriek tomu vyzval krajiny, aby nepoľavovali vo svojej ostražitosti.
Stav núdze
Spojené štáty podľa Reuters ešte stále fungujú v režime núdzového stavu v oblasti verejného zdravia, k vyhláseniu ktorého došlo v januári roku 2020.
Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb očakáva, že v októbri dôjde k obnoveniu tohto označenia. Stav zdravotnej núdze podľa neho vyprší v januári roku 2023.
Na koronavírus denne v Amerike zomrie v priemere 400 ľudí a viac ako 4 300 si denne vyžiada hospitalizáciu. Vyplynulo to z údajov, ktorými disponujú americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Opatrenia a odporúčania
Bidenov výrok o konci pandémie padol v rámci detroitského autosalóna, ktorý je najväčšou udalosťou svojho druhu v Severnej Amerike. Prezident poznamenal, že v jeho okolí nosí rúško už len veľmi málo ľudí.
Keďže v krajine boli do značnej miery odstránené obmedzenia týkajúce sa ochorenia covid-19 a cestovanie dosahuje predpandemickú úroveň, prezidentove komentáre odzrkadľujú súčasný stav veľkej časti americkej spoločnosti.
Podľa usmernení centier pre kontrolu a prevenciu chorôb už ľudia v štátoch s nízkou alebo strednou úrovňou koronavírusovej nákazy v interiéri rúška nosiť nemusia.
Centrá už viac takisto neodporúčajú nezaočkovaným ľudom, aby sa po kontakte s nakazeným izolovali.
Spojené štáty práve odštartovali novú očkovaciu kampaň zameranú na posilňovacie dávky presne šité na variant Omicron, informuje Reuters.