Návrh hovorí, že zakázaná je „preprava odobratej vody (...) cez hranice Slovenska dopravnými prostriedkami alebo potrubím.“ Výnimkou bude pitná voda a minerálky, ktoré sa u nás nafľaškujú a ďalej sa budú vyvážať ako potraviny. A voda, ktorú vyvezieme, aby sme pomohli iným štátom napríklad v čase vojny či prírodnej katastrofy.
Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) cez pripomienku upozornil, že návrh je v skutočnosti ešte širší a zakázal by aj prepravu vody na osobnú spotrebu. „Navrhované znenie by znemožňovalo prepravu vody v iných ako spotrebiteľských obaloch aj fyzickým osobám – nepodnikateľom pre ich vlastnú spotrebu,“ upozornil P. Pavlis. Žiadal preto od ministerstva životného prostredia, aby pridalo do ústavného zákazu ďalšiu výnimku.
Úradníci od P. Pavlisa neboli sami, ktorí ju žiadali. Návrh cez pripomienku kritizoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Zakázaný by bol akýkoľvek (hoci aj súkromný vývoz vody pre vlastnú spotrebu) cezhraničný transfer vody mimo spotrebiteľského balenia,“ upozornil M. Lajčák s dôvetkom, že pod zákaz spadnú viaceré každodenné situácie: „Napríklad cezhraničná turistika.“
Zákaz vyvážať vodu je totiž taký široký, že by bolo zakázané previesť cez hranice aj vodu z vlastnej studne, ktorú máte napríklad v cyklistickej fľaške na osvieženie či v aute pre prípad núdze. M. Lajčák preto žiadal, aby zo zákazu boli vyňaté „prípady nekomerčného vývozu vody pre vlastnú spotrebu.“
„Zákaz sa nemá dotknúť ľudí.“ V ústave sa to nepíše
Ministerstvo životného prostredia návrh na rozšírenie výnimiek neprijalo s argumentom, že „zákaz prepravy vody sa netýka vody na osobnú spotrebou, pretože preprava vody je vymedzená prepravou dopravnými prostriedkami alebo potrubím.“ V skutočnosti návrh zmien v Ústave SR nerozlišuje, či ide o vývoz na osobnú alebo podnikateľskú spotrebu. Nerieši ani, čo presne je dopravný prostriedok, nemusí ísť preto len o prepravu vody v cisternách, ale pokojne môže ísť aj o prepravu vody vo fľaši alebo kanistri v aute alebo na bicykli.
Ministerstvo životného prostredia neodpovedalo na otázku TREND.sk, o čo sa opiera jeho názor, že zákaz nebude platiť pri vývoze vody na osobnú spotrebu. „Ústavný zákon je stále v legislatívnom procese a momentálne sa ešte priebežne precizuje,“ reagoval na otázku hovorca ministerstva Maroš Stano.
Zdôraznil, že účelom zákazu je ochrana našich vodných zdrojov pred vývozom vody potrubím, cisternami alebo tankermi. „Tento zámer je uvedený aj v dôvodovej správe návrhu,“ dodal M. Stano. V dôvodovej správe sa skutočne píše, že zákaz má postihovať len „veľký“ vývoz vody, no ako pripomenul cez pripomienku aj minister hospodárstva P. Pavlis, text ústavného zákona je oveľa širší.
Návrh* čl. 4 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky
„Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky cez hranice Slovenskej republiky dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na pitnú vodu a prírodnú minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území Slovenskej republiky a poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na humanitárnu pomoc a pomoc v núdzových stavoch ustanoví zákon.“
* Návrh už prešiel rokovaním Legislatívnej rady vlády SR, vláda by mala návrh schváliť v stredu 20. augusta 2014
Môže skončiť na Ústavnom súde
S kritikou ministrov P. Pavlisa a M. Lajčáka sa zhodujú aj odborníci. „Návrh ústavného zákazu vyvážať vodu priamo neumožňuje cezhraničnú prepravu vody dopravnými prostriedkami na osobnú spotrebu a vyslovene ani nenecháva priestor na zakotvenie prípadnej výnimky zo zákazu v ‚obyčajnom‘ zákone,“ upozorňuje partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala.
Na druhej strane chápe, prečo vláda do Ústavy SR nechce dať možnosť robiť v zákaze výnimky cez „obyčajný“ zákon. „Vláda by bola ihneď napádaná, že si bude výnimky zo zákazu robiť cez zákon a v podstate by tým aj ústavný zákaz dostal celkom podstatnú ‚dieru‘,“ vraví R. Pala.
Advokát si myslí, že ústavný zákaz vyvážať vodu môže skončiť na Ústavnom súde. „Potom to bude závisieť od toho, ako súd vyloží pojem ‚preprava vody dopravnými prostriedkami‘. Bolo by skôr prekvapivé, ak by súhlasil so širokým výkladom, ktorý by zahŕňal aj osobné autá alebo s pritiahnutím za vlasy aj bicykle,“ vraví R. Pala.
Dôležité preto podľa neho bude, ako vláda prispôsobí zákazu vodný zákon a prípadne aj ďalšie vykonávacie predpisy k ústavnému zákazu vyvážať vodu. „Pretože iba v dôsledku týchto vykonávacích predpisov bude dochádzať k obmedzeniam, ktoré by mohli byť namietané ako neústavné,“ dodal advokát.
A pridáva sa aj bývalý minister pôdohospodárstva a opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). „Preprava dopravnými prostriedkami by bola zakázaná, čiže napríklad aj načerpanie vody na závlahu do malej cisterny a jej prevod na pole hneď v maďarskom alebo českom pohraničí by bol zakázaný,“ upozorňuje Zs. Simon, ale dodáva, že takto široký zákaz by sa dotkol najmä bežných ľudí.
„Odber vody poľnohospodármi na závlahu je totiž regulovaný a podlieha schvaľovaciemu procesu a platí, že pokiaľ má farmár pole na slovenskom a napríklad aj v maďarskom pohraničí, má spravidla povolenie na závlahu od slovenských aj maďarských úradov,“ vysvetlil Zs. Simon.
Fico chcel zákazom umlčať kritiku
O ústavnom zákaze vyvážať vodu zo Slovenska hovoril premiér Robert Fico (Smer-SD) prvýkrát 8. júla. Išlo o jeho reakciu na aktivistov a opozičných politikov, ktorí vládnucu stranu obviňovali z privatizácie vody. V parlamente je totiž novela zákona o vodách, ktorá upravuje spôsob prepravy vody do zahraničia. Aktivisti a opozícia tvrdia, že dnes je vývoz slovenskej vody zakázaný, hoci napríklad na Zamagurí má platné povolenie na vývoz poľská firma.
Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) pridal do zákona viacero podmienok, ktoré by záujemca o vývoz vody musel splniť. Najprv by musel robiť za vlastné peniaze analýzu, ako ovplyvní ťažba a vývoz vody región a obec, odkiaľ chce vodu ťažiť. Analýzu posúdia regionálne úrady a ak ťažbu odobria, môže podnikateľ požiadať ministerstvo životného prostredia o vývoznú licenciu. Ministerstvo má posúdiť, či je ponúkaná cena za vodu prijateľná. Vývoznú licenciu potom môže vydať sám minister alebo si môže dať jej návrh odobriť vládou.
O návrhu zákona o vodách momentálne rokuje parlamente a to vrátane ustanovení o vývoze vody. Tie by mali zo zákona vypadnúť po prázdninách, keď sa dostane do parlamentu návrh ústavného zákazu vyvážať vodu.