Polícia odhadla počet účastníkov demonštrácie na zhruba 14-tisíc ľudí, organizátori hovoria dokonca o 25-tisíc osobách.

Rodiny s deťmi, študenti a dôchodcovia aj mladé a staršie páry prešli na výzvu viac ako 250 iniciatív a organizácií od centrálneho Postupimského námestia ulicami štvrtí Kreuzberg a Schöneberg pod heslom „Odpor - spoločne proti vytláčaniu a šialenstvu činže“.

Takáto účasť je podľa DPA bezprecedentná dokonca aj pre hlavné mesto. Demonštrácií proti rastúcemu nájomnému sa v minulých dvoch rokoch zúčastnilo vždy len pár stoviek ľudí.

Rast nájomného sa urýchľuje okrem iného výrazným prílivom ľudí: za uplynulých desať rokov vzrástol počet obyvateľov Berlína podľa údajov štatistického úradu o viac ako 350-tisíc na 3,7 milióna.

Združenie Zaplatiteľné nájomné Neukölln informovalo, že činže v tejto mestskej časti vzrástli v rokoch 2009 až 2017 až o 143 percent.

Demonštranti niesli transparenty s nápismi „Jeden za všetkých, všetci za jedného“ alebo „Nájomník nie je citrón“. Z ampliónov zaznievalo „Ak budú činže stúpať, budeme žiadať vyvlastňovanie“.

Demonštrácie sa zúčastnili aj niektorí komunálni politici. Podľa berlínskej senátorky Katrin Lompscherovej (za Ľavicu) sa musí vecou zaoberať spolková vláda. „Zo všetkého najviac potrebujeme skutočné zmeny v nájomnom práve,“ povedala.

Rovnako zmýšľa aj berlínsky starosta Michael Müller (SPD), ktorý vo vydanom vyhlásení konštatoval, že „Berlín už vyčerpal všetky dostupné zákonné prostriedky.‘

Berlínski kresťanskí demokrati ale pripisujú zodpovednosť za daný stav miestnej vláde. „Problém nájomného v Berlíne nevzniká preto, že sa na bytoch zarábajú peniaze, ale preto, že Senát jednoducho príliš málo stavia,“ vyhlásil poslanec za CDU Christian Gräff.