Rozdiel v bezpečnosti online platieb nie je v tom, či ide o mobily, počítače alebo hodinky, ale v operačnom systéme a certifikátoch. Pre TASR to uviedol vedúci bezpečnostný inžinier Check Point Software Technologies Slovakia Tomáš Vobruba.

„Bezpečnosť platieb v prípade využitia platobných brán, ktoré ponúkajú banky a poskytovatelia, je veľmi vysoká. Majú už certifikácie na úrovni PCI-DSS, kde zabezpečujú bezpečnosť transakcií a aj samotných platobných údajov," uviedol s tým, že vysoké bezpečnostné parametre majú platby cez mobilné telefóny s využitím prednastavených funkcií Google Pay alebo Apple Pay.

Neodporúča však používanie neznačkových zariadení, ktoré umožňujú platby. Pri nich je podľa Vobrubu bezpečnosť rovnako otázna ako v prípade priamych platieb na internete. „Rozhodne odporúčam opatrnosť pri nákupoch v online shope AliExpress a ďalších podobných obchodoch prevádzkovaných z Číny," podotkol.

Portálové e-commerce stránky zvyčajne ponúkajú celý rad platobných metód. Vobruba tvrdí, že záleží na tom, ako sú tieto transakcie a aj samotné metódy uložené u obchodníkov. „Ak neveríte e-shopu alebo službe, neukladajte si informácie o platobnej karte alebo CVV kóde. Takáto možnosť existuje všade, aj keď je niekedy ľahko prehliadnuteľná," dodal s tým, že spotrebitelia by mali byť pozorní v prípade, ak ich e-shop napriek tomu núti uložiť údaje.

Upozornil aj na hrozby v podobe škodlivých webových stránok, ktoré napodobňujú banky a platobné systémy. Spotrebitelia by preto mali kontrolovať doménu, na ktorej platia. Taktiež by si mali všímať text a neštandardné požiadavky pri platbe. „Všeobecne platí, že ak e-shop vzbudzuje vo vás čo len najmenšie obavy a existuje možnosť platby na dobierku, radšej využite platbu kuriérnej službe alebo doručovateľovi," uzavrel odborník.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Slováci čoraz častejšie platia mobilom alebo hodinkami. Počet platieb za polrok dosiahol rekord