Väčšina moderných technológií vrátane smartfónov, laptopov či elektromobilov získava energiu z lítiovo-iónových batérií. Natron Energy ale čoskoro v Spojených štátoch otvorí prvú továreň na výrobu sodíkovo-iónových alternatív. Závod sa bude nachádzať blízko západného pobrežia Michiganu, pričom dodávky prvých batérií by jej priestory mali opustiť už v júni tohto roka.
Sodíkovo-iónové batérie majú oproti lítiovo-iónovým alternatívam niekoľko výhod. Sodík, ktorý obsahujú, je lacný a vďaka bohatým ložiskám oň nie je núdza. Sodíkovo-iónové batérie si takisto nevyžadujú použitie kobaltu, ktorý väčšinou pochádza z baní zneužívajúcich detskú prácu. Navyše sú tieto batérie aj oveľa bezpečnejšie, pretože sú nehorľavé a neexistuje u nich riziko požiaru. „Ak dokážete získať silný zdroj energie, ktorý je bezpečný, zákazníci si zaň určite radi priplatia,“ prezradil Bloombergu zakladateľ a spolupredseda spoločnosti Natron Colin Wessells.
Nevýhodou je, že sodíkovo-iónové batérie majú menšiu energetickú hustotu než lítiovo-iónové náprotivky. Ide o dôležitý faktor, ktorý určuje kapacitu. Do kilogramovej sodíkovej batérie sa tak zmestí menej energie než do lítiovej. Fyzické rozmery batérie ale v niektorých prípadoch nie sú až také podstatné. Sodíkovo-iónové batérie by mohli nájsť využitie napríklad pri zálohovaní solárnej energie. Analytici Bloombergu predpokladajú, že do roku 2030 budú tieto alternatívy tvoriť 12 percent trhu pre stacionárne úložisko energie.