Bez Viktora Čističa

Študenti z rady vysokých škôl a doktorandi združení v republikovej asociácii vyzvali „orgány verejnej správy“, aby dôsledne prešetrili, ako sa k svojim titulom dostali traja verejní činitelia. Pohoršenie obsiahnuté vo výzve je oprávnené. No nie je jasné, prečo sa majú prešetriť tituly iba troch činiteľov a prečo by sa tým mali zaoberať len orgány verejnej správy.

Kto tu v posledných rokoch čo i len zbežne prelistoval noviny, tak vie, že klub činiteľov, ktorí prišli k titulu nanajvýš pochybným spôsobom, má viac ako troch členov. Menoslov sa začína Ľubomírom Ábelom, pokračuje Jánom Figeľom, Petrom Gaburom, Ľubomírom Jahnátkom, Stanislavom Kubánkom, Jánom Richterom, Jánom Vaľom a končí sa Renátou Zmajkovičovou. „Právo“ na to, aby sa ich tituly dôsledne prešetrili, majú všetci, nielen J. Figeľ, Ľ. Jahnátek a R. Zmajkovičová. Požiadavka, že prešetrovať by to mali orgány verejnej správy, prehliada dôležitú skutočnosť – tieto orgány nie sú herkulovské a samosprávny Augiášov chliev vyčistiť nemôžu. Predveďme si to na príkladoch, ktoré študentov a doktorandov pohoršili najviac.

Keď sa zistilo, že študentka R. Zmajkovičová odpísala v diplomovej práci 20 paragrafov zákona, bolo zrejmé, že text, ktorý mal zákony analyzovať a komentovať, vznikol systémom Ctrl C – Ctrl V. Čo môžu orgány verejnej správy urobiť s tým, že Zmajkovičovej prácu na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici preveroval ten istý človek (Jaroslav Chovanec), ktorý ju ako školiteľ viedol?

Ľ. Jahnátek ako odborník na makromolekulárnu chémiu sa stal profesorom v študijnom odbore elektroenergetika, hoci nesplnil záväzné kritériá, ktoré stanovilo ministerstvo školstva. Čo môžu orgány verejnej správy urobiť s tým, že vedecké rady Fakulty elektroniky a informatiky i samotnej Technickej univerzity v Košiciach drvivou väčšinou v tajnom hlasovaní rozhodli, že pán minister stanovené kritériá splnil?

Bez Viktora Čističa

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

J. Figeľ získal titul na Vysokej škole sv. Alžbety v odbore sociálna práca za spoluautorské texty o integrácii Slovenska do EÚ. Čo s tým môžu urobiť orgány verejnej správy, keď zjavný prešľap obhajuje aj samotný rektor školy Vladimír Krčméry, ktorý za medializáciou príbehu vidí len premyslenú snahu „vykresliť v očiach verejnosti vysoké školy a politikov ako spoločnosť plagiátorov, korupčníkov, cudzoložníkov a klamárov“?

Keď si hnoj s akademickými titulmi autonómne vytvára samosprávna vysoká škola, žiadna bájna verejná správa s tým nič neurobí. Ona nie je Viktorom Čističom. Keby nejaké čistiace schopnosti mala, už by ich použila na sebe.

Komentár vyšiel v aktuálnom čísle TRENDU 32/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár