Ak nebudú v nasledujúcich rokoch prijaté žiadne konsolidačné opatrenia, hrubý dlh verejnej správy vzrastie do konca roku 2027 na úroveň 69,8 percenta hrubého domáceho produktu. Predpokladá to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v novej strednodobej fiškálnej prognóze, ktorej celej znenie zverejní v piatok. Tohtoročná hodnota verejného dlh sa odhaduje na 56,7 percenta HDP.

Zadlženie Slovenska bude podľa rozpočtovej rady rásť aj vtedy, ak sa budú verejné financie ozdravovať tempom iba 0,5 percenta HDP ročne. To predstavuje sumu približne 750 miliónov eur ročne a ide o minimum vyplývajúce z pravidla výdavkových limitov. V takom prípade by podľa RRZ verejný dlh vzrástol v prognózovanom období o niečo miernejšie, na úroveň 65 percent HDP.

„K stabilizácii dlhu by v časovom období štyroch rokov došlo len v prípade, ak by došlo ku konsolidácii aspoň 0,75 percenta HDP ročne, teda v priemere vyše jednej miliardy eur. V takom prípade by dlh v roku 2026 aj 2027 dosiahol okolo 62,7 percenta HDP," vyčíslila rozpočtová rada.

Ešte lepší scenár pre verejný dlh by predstavovala situácia, ak by vláda potrebné ozdravenie verejných financií sústredila do prvých dvoch rokov volebného obdobia. „Ak by celkovú konsolidáciu približne tri percentá HDP (4,5 miliardy eur) stihla v prvej polovici svojho mandátu, dlh sa môže stabilizovať už o rok skôr," doplnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth, členovia rady RRZ Martin Šuster a Juraj Kotian počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V ekonomickom vývoji naďalej prevažujú negatívne riziká, upozorňuje rozpočtová rada