Habtamu Wolde je jedným z mnohých Etiópčanov, ktorí sa živia pestovaním kávy. Podľa neho je priam ikonická a vo svete nemá konkurenciu. Pre obyvateľov etiópskeho regiónu Kafa je táto plodina hlavným zdrojom príjmu. „Bez nej by sme neprežili,“ dodal pre Guardian Habtamu.
Problematické únijné nariadenie
Káva je najväčším vývozným artiklom Etiópie, pričom zodpovedá za zhruba tretinu príjmov z exportu. Najväčším odberateľom je Európska únia, ktorá si skupuje až 30 percent všetkých etiópskych kávových bôbov. Kafa posiela 80 percent produkcie do Nemecka.
Pestovaním kávy sa v Etiópii živí až päť miliónov ľudí. Ďalších 10 miliónov pracovníkov má na starosti umývanie, spracovávanie a prepravu. Miestne kávové odvetvie v nedávnych rokoch zažilo boom, ktorý poháňal ekonomický rast krajiny. Čoraz viac pestovateľov je však presvedčených, že ich živobytie ohrozuje nové nariadenie EÚ o odlesňovaní (EUDR), ktoré má nadobudnúť účinnosť v roku 2025.
EUDR zakazuje predaj kávy, kaučuku, kakaa a ďalších výrobkov, ak spoločnosti nedokážu preukázať, že pochádzajú z neodlesneného územia. Podľa ochrancov životného prostredia ide o historický úspech. Etiópsky kávový priemysel to vidí inak. Nové pravidlá považuje za nespravodlivé, pretože takmer všetku etiópsku kávu pestujú na malých pozemkoch o rozlohe dvoch hektárov chudobní farmári, ktorí nemajú odborné znalosti na získanie zložitých údajov potrebných na preukázanie súladu s platnými predpismi.
Živobytie v ohrození
Manažér zväzu etiópskych pestovateľov kávy Abebe Megnecto a ďalší zástupcovia miestneho kávového priemyslu argumentujú, že ich bôby sú oproti konkurentom z Brazílie z hľadiska životného prostredia udržateľnejšie. Väčšina brazílskych plantáží má formu monokultúr vyrezaných v džungli, udržiavaných hnojivami a bez prítomnosti stromov.
Pestovanie kávy v Etiópii spočíva v údržbe lesov a zachovaní tieňov, ktoré kávovníky chránia pred horúčavou. „Naša metóda pestovania spôsobuje oveľa menšie škody,“ dodal Abebe. Európski klienti aj napriek tomu znižujú objemy objednávok, keďže im v prípade dovozu výrobkov v rozpore s predpismi EÚ hrozia pokuty až do výšky štyroch percent z obratu.
„Zákazníci sa zdráhajú kúpiť našu kávu, pretože nie sú presvedčení, že dokážeme preukázať súlad s predpismi,“ vysvetlil Tsegaye Anebo, manažér kávového zväzu v Sidame. Miestni pestovatelia preto rozmýšľajú nad inými trhmi, no diverzifikácia by trvala roky. „Nie je to jednoduché,“ dodal.
Hovorca EÚ uviedol, že pred zavedením EUDR prebehli rozsiahle konzultácie, pričom drobní pestovatelia majú možnosť požiadať o podporu. Napriek tomu Etiópia žiada o viac času. Producenti kakaa z Ghany a Pobrežia Slonoviny či výrobcovia palmového oleja z Indonézie si takisto želajú odklad. „Naša káva pomáha budovať školy, zdravotné strediská, cesty. Bez európskeho trhu o to všetko prídeme,“ varoval Abebe.