V prípade, že sa EÚ rozhodne v dôsledku vývoja situácie na rusko-ukrajinských hraniciach uvaliť sankcie na Rusko alebo jeho prezidenta Vladimira Putina osobne, nie je vylúčené, že Moskva zastaví dodávky plynu do Európy.
Takýto krok by na starom kontinente mohol vyvolať energetickú krízu, pretože Európa je od ruského plynu do značnej miery závislá, píše Statista.
You will find more infographics at StatistaNajnovšie údaje Agentúry EÚ pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) ukazujú, ktoré štáty sú od dodávok ruského plynu najviac závislé.
Spomedzi veľkých európskych ekonomík Nemecko pokrýva ruským plynom približne polovicu svojej spotreby, zatiaľ čo Francúzsko len štvrtinu.
Najväčším dodávateľom plynu do Francúzska je Nórsko, odkiaľ pochádza 35 percent francúzskeho plynu. Zastavenie dodávok ruského plynu by poškodilo aj Taliansko, ktoré ním pokrýva 46 percent svojej spotreby.
Briti a Španieli sú na tom oveľa lepšie
V inej situácii je Británia, ktorej vlastné zdroje zemného plynu stačia na 50 percent spotreby, zvyšok dováža najmä z Nórska, ale aj z Kataru. Medzi veľkých zákazníkov Ruska nepatrí ani Španielsko, ktoré sa v dodávkach plynu spolieha na Alžírsko a Spojené štáty.
Najviac by trpeli malé štáty
Niektoré menšie Európske štáty, medzi ktoré patrí aj Slovensko, sú od ruského plynu takmer úplne alebo úplne závislé. Okrem Slovenska je to Moldavsko, Severné Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Moldavsko. Viac ako 90 percent svojich potrieb pokrýva ruským plynom aj Fínsko a Lotyšsko a 89 Srbsko.