Dlhová kríza prináša nové obete. Okrem rastúcich nákladov na emisie vládnych dlhopisov musia západné vlády začať aj viac šetriť. S masívnym plánom škrtov prišla aj talianska vládna garnitúra na čele s kontroverzným premiérom Silviom Berlusconim. Nový návrh úspor obsahuje zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, predĺženie zmrazenia rastu platov vo verejnom sektore a počtu štátnych zamestnancov a škrty vo výdavkoch pre miestne samosprávy.

Ak sa návrh podarí presadiť, ženy by mali od roku 2012 v Taliansku odchádzať do dôchodku namiesto 60 v 65 rokoch, čo by bolo rovnako ako u mužov. Zmrazenie rastu platov by sa predĺžilo namiesto do roku 2013 až do roku 2014.

V budúcom roku by mal rozpočtový deficit Talianska klesnúť o päť a v roku 2013 o 20 miliárd eur a o rovnakú sumu aj v roku 2014. V tomto roku vláda počíta s deficitom 3,9 percenta v pomere k HDP, oproti minulému roku sa má znížiť o 0,7 percentuálneho bodu  Úsporný balíček má do roku 2014 znížiť výdavky vlády o 47 miliárd eur. Grécka vláda pre porovnanie plánuje v nasledujúcej päťročnici osekať výdavky o 28 miliárd eur. 

Taliansko je spolu s Gréckom na čele najzadlženejších krajín eurozóny. Vládny dlh Talianska v pomere k HDP v súčasnosti predstavuje 120 percent a celková suma prevyšuje hodnotu 1,84 bilióna eur. To je o polovicu horší pomer ako je priemer v eurozóne a po Grécku druhý najvyšší. Grécko má pre porovnanie pomer dlhu k HDP bezmála 150 percent a dlh prevyšuje 330 miliárd eur

Chystané úspory vlády v Ríme sú o štyri miliardy eur vyššie ako sa všeobecne čakalo. Väčšina úspor má prísť na rad v rokoch 2013 až 2014.  Talianska vláda musí reagovať úsporami aj z dôvodu rastu úrokových nákladov, ktoré jej rastú s financovaním enormného dlhu.  Včerajšia aukcia vládnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou ukázala, že vláda si musela požičať za 4,94 percenta, čo je najviac za posledné tri roky. Oproti nemeckých bundom investori požadovali výnos vyšší o takmer 200 bázických bodov.

Taliansku nepomohlo ani nedávne zníženie výhľadu dlhodobého ratingu zo stabilného na negatívny od agentúry Standard & Poor's, čo tlačí na rast požadovaných výnosov. V súčasnosti hodnotí Standard & Poor's dlhodobé záväzky tretej najväčšej ekonomiky v eurozóne na stupni A+, čo je piaty najvyšší investičný stupeň. Podľa finančnej spoločnosti  BlackRock si talianska vláda bude musieť v najbližších dvoch rokoch poradiť so splatením až 43 percent vládneho dlhu emitovaného cez dlhopisy, čo pri stúpajúcich úrokoch bude zvyšovať obsluhu dlhu u novoemitovaných cenných papieroch.

Investorov neteší ani vývoj talianskej ekonomiky. Podľa talianskeho štatistického úradu ISTAT za poslednú dekádu silnela ročne v priemere o 0,2 percenta, čo je päťnásobne pomalšie tempo oproti priemeru eurozóny.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP