To, že ľudia v uliciach Berlína oslavovali útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, svedčí o tom, že Nemecko do krajiny vpustilo až príliš veľa cudzincov. Myslí si to bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger.
„Bola to vážna chyba pustiť do krajiny toľko ľudí s úplne odlišnou kultúrou, náboženstvom a myšlienkami, pretože to v každej krajine, ktorá tak urobí, vytvára nátlakovú skupinu,“ citoval portál Politico Kissingerove slová, ktoré zazneli počas rozhovoru s generálnym riaditeľom Axel Springeru Mathiasom Döpfnerom.
Nemecký rodák Kissinger s rodinou v roku 1938 utiekol z nacistického Nemecka a neskôr sa počas vojny vo Vietname stal strojcom americkej zahraničnej politiky. Sledovať oslavy v uliciach Berlína bolo podľa neho „bolestivou skúsenosťou“.
Kissinger povedal, že „otvorený akt agresie" zo strany Hamasu musí byť potrestaný a varoval pred možnou nebezpečnou eskaláciou v regióne. „V rámci konfliktu na Blízkom východe hrozí eskalácia a zapojenie sa iných arabských krajín pod tlakom verejnej mienky,“ poukázal bývalý diplomat a odvolal sa na lekcie z minulosti, konkrétne na takzvanú jomkipurskú vojnu z roku 1973, počas ktorej arabská koalícia vedená Egyptom a Sýriou zaútočila na Izrael.
Ozbrojení príslušníci Hamasu z Pásma Gazy v sobotu ráno zaútočili na Izrael. Počas útoku zahynulo vyše 1 200 Izraelcov a desiatky ďalších padli do rúk agresorov. Hamas okrem toho raketami zaútočil aj na niekoľko izraelských miest vrátane Tel Avivu a Jeruzalema.
Izrael reagoval obliehaním Gazy a odpálením vlastných rakiet, ktoré usmrtili stovky Palestínčanov. Kissinger na margo celej situácie dodal, že agresiu Ruska na Ukrajine možno v spojení s útokom Hamasu na Izrael považovať za útok na medzinárodný systém.