V rozhovore pre denník Die Welt am Sonntag to uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Komisia by sa podľa neho mala zaoberať predovšetkým riešením migračnej krízy.
„Ak nebude (Európska) komisia spolupracovať, potom sa vecí ujmeme sami a problémy jednoducho vyriešime na úrovni vlád,“ uviedol W. Schäuble. „Ak sa od začiatku nezapojí všetkých 27 krajín, potom ich začne riešiť niekoľko málo z nich,“ dodal.
Že by chcel Európsku komisiu pod vedením predsedu Jeana-Claudea Junckera oslabiť ale nemecký minister financií poprel: „Hovorím len toľko: Musia, my musíme byť pragmatickejší a rýchlejší.“
Podľa W. Schäubleho nedáva zmysel, aby EÚ na výsledok britského referenda o vystúpenie z bloku reagovala tým, že vráti čo najviac právomocí členským krajinám. „To problémy nevyrieši,“ povedal. „Nemôžeme sa teraz zaoberať zložitými zmenami zmlúv, ktoré je možné prijať len jednomyseľne,“ dodal minister.
Európska únia teraz musí urýchlene vyriešiť niektoré zásadné problémy, aby tak znovu získala dôveru svojich občanov, povedal ďalej W. Schäuble, ktorý v nemeckej vláde zastupuje Křesťanskodemokratickú úniu (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.
Okrem migračnej krízy sú podľa neho najväčšími výzvami, ktoré pred EÚ stoja, najmä zníženie nezamestnanosti mladých ľudí v niektorých krízou zasiahnutých regiónoch, vytvorenie európskeho cloudu či energetickej únie.
V súčasnosti nie je podľa W. Schäubleho „ten správny okamih, aby sme pracovali na prehĺbení eurozóny“. Predseda Európskej komisie Juncker podľa nemeckých médií chce odchod Británie z EÚ využiť okrem iného práve na rozšírenie skupiny krajín platiacich spoločnou európskou menou.