Wolfgang Schäuble Zdroj: SITA/AP
Hospodárske elity Nemecka si podľa konzervatívneho politika musia dať pozor, aby sa nevzdialili spoločnosti. „Zoznam tých, ktorí v Luxembursku zakladajú príslušné inštitúcie kvôli úspore daní, to je ‚Kto je kto‘ nemeckého hospodárstva,“ povedal Schauble.
Škody, a to aj morálne, sú podľa neho značné. „Ak sa určité skupiny primerane nepodieľajú na financovaní verejných rozpočtov, niečo nie je v poriadku,“ zdôraznil minister. Nikto podľa neho neočakáva, že spoločnosť bude úplne spravodlivá, ale musí sa aspoň spravodlivo utvárať. Schäuble však nemenoval žiadnu konkrétnu firmu.
Schäuble zároveň pripomenul, že aj ďalšie európske krajiny ponúkajú možnosti, ako sa vyhnúť plateniu daní. „Je to forma konkurencie, ktorá nie je správna,“ dodal politik blízky nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.
Zdôraznil, že na to, aby v EÚ začali platiť spoločné daňové pravidlá vrátane minimálneho zdanenia, treba jednomyseľný súhlas. Preto je podľa neho pokrok v týchto rokovaniach pomalý.
Schäuble eurokomisárovi pre hospodárske záležitosti Pierreovi Moscovicimu minulý týždeň poslal príslušné návrhy a vyzval ho k urýchlenému zlepšeniu výmeny informácií týkajúcich sa daňových dohôd s firmami. Súvisí to s obvineniami, ktorým čelí práve Luxembursko, ktoré údajne veľkým nadnárodným korporáciám ponúkalo výhodné dane. Európska komisia vyšetruje aj Írsko a Holandsko.
Na čele Európskej komisie pritom stojí bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý v tomto smere prijal politickú zodpovednosť. Vyšetrovaním bola poverená eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová a Juncker ubezpečil, že sa jej do vyšetrovania nebude miešať, aby nemohol byť osočovaný, že sa pokúša ovplyvniť jeho výsledok.