Satelitné zábery z marca, ktoré má Nemecko k dispozícii, poskytujú závažné dôkazy odporujúce tvrdeniam Ruska, že jeho sily neboli zapojené do zabíjania civilistov ukrajinskom v meste Buča. Novinárom to v stredu povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit, informuje agentúra AFP.

Analýza satelitných snímok

Berlín na základe vyhodnotenia satelitných snímok z 10.-18. marca dospel k záveru, že ruské tvrdenia o tom, že zábery usmrtených civilistov boli zinscenované a že oni za vraždy nie sú zodpovední, „nie sú podľa nášho názoru obhájiteľné".

„Spoľahlivé dôkazy ukazujú, že ruské bojové a bezpečnostné sily boli nasadené v tejto oblasti od 7. do 30. marca," priblížil hovorca. „Boli zapojení do vypočúvania zajatcov, ktorí boli neskôr popravení. Toto sú informácie, ktoré máme," dodal.

Telá mŕtvych ľudí v uliciach Buče, ktorých fotografie boli zverejnené počas uplynulého víkendu, museli podľa Berlína ležať v meste už najmenej od 10. marca.

Tiché odsúhlasenie 

Hebestreit uviedol, že „cielené zabíjanie zo strany ruských ozbrojených síl je dôkazom, že ruský prezident a vrchný veliteľ (Vladimir) Putin prinajmenšom potichu odsúhlasil porušovanie ľudských práv a vojnové zločiny".

Na otázku, či dané zábery pochádzali od spojencov alebo z mediálnych zdrojov, Hebestreit odpovedal, že informácie o „pôvode či vyhodnotení spravodajských záležitostí" vláda neposkytuje.

Ďalšie dôležité správy

JB 35 New York - Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová rozpráva počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine v sídle OSN v New Yorku 18. marca 2022. FOTO TASR/AP

US ambassador Linda Thomas-Greenfield addresses a meeting of the United Nations Security Council at U.N. headquarters, Friday, March 18, 2022. (AP Photo/Jason DeCrow)
Neprehliadnite

OSN bude hlasovať o pozastavení členstva Ruska v Rade pre ľudské práva