Nemecku sa podarilo zabezpečiť si päť plávajúcich terminálov LNG a krajina sa pred blížiacou sa zimou snaží zintenzívniť svoje práce na núdzovej energetickej infraštruktúre. Plávajúce elektrárne vyrábajúce elektrinu z ropy by mali Nemecku pomôcť vyvážiť elektrickú sieť po tom, čo sa krajina do konca roka vzdá jadrovej energie, píše Euractiv.

Dve ostanú v rezerve

Prevádzkovatelia elektrickej siete v Nemecku v pondelok zverejnili výsledky záťažových testov pre nasledujúcu zimu.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck potvrdil, že jeho krajina má v pláne do konca roka 2022 postupne odstaviť svoje jadrové elektrárne, a to aj napriek tomu, že niektorí odborníci varovali pred hrozbou niekoľkohodinových výpadkov energie.

Úplný odklon Nemecka od jadrovej energie oddialia dve jadrové elektrárne, ktoré dočasne ostanú v rezerve. Tie budú znovu spustené, ak bude potrebné na juhu krajiny zaistiť stabilitu elektrickej siete.

„V krátkom časovom horizonte tu vieme nasadiť dodatočné elektrárne, ktoré elektrinu vyrábajú z ropy, vo forme energetických lodí,“ priblížil hovorca ministerstva pre hospodárstvo a klímu.

Markantné rozdiely

Udržať stabilitu elektrickej siete si vyžaduje jej neustále vyvažovanie, aby sa systém vyhol výpadkom a bol zosynchronizovaný. Nemecko však s potrebným rozšírením siete už roky mešká.

„Rozšírenie energie z obnoviteľných zdrojov a rozšírenie elektrickej siete sa v posledné roky výrazne spomalili a to malo obzvlášť negatívny vplyv na juh krajiny,“ vysvetľuje Habeck.

Rozdiel medzi juhom a severom krajiny je markantný. Na juhu dosahuje dopyt najvyššie úrovne a nachádza sa tu mnoho jadrových elektrárni či elektrární na plyn. Na severe je dopyt nižší a výrobe elektriny tu dominuje veterná energia.

Nemecko má už dlhodobo problém dostať veternú energiu zo severu krajiny dolu na juh, pretože južné obyvateľstvo sa k budovaniu nových elektrických vedení stavia dosť ľahostajne, uzatvára Euractiv.

Ďalšie dôležité správy

Gundremmingen nuclear power station
Neprehliadnite

Dve nemecké jadrové elektrárne prešli záťažovým testom. Možno ostanú v prevádzke dlhšie