Nemecko a Francúzsko dosiahli dohodu o tom, ako by mal fungovať tzv. permanentný mechanizmus pre riešenie dlhových kríz v eurozóne, ktorý vystrieda euroval, keď jeho platnosť v roku 2013 skončí.

Hlavné body dohody zverejnia obe krajiny po skončení rokovania ministrov financií Európskej únie (EÚ), na ktorom by mali schváliť úver pre Írsko vo výške 85 miliárd eur.

Niektorí z ministrov pred stretnutím naznačili, že chcú dnes rokovať o viacerých otázkach, aby dosiahli stabilizáciu spoločnej európskej meny. To je podľa agentúry Reuters zjavne odkaz na permanentný krízový mechanizmus.

"Francúzsko a Nemecko v ostatnom čase vyvíjali tlak na ministrov financií, aby vyslali jasné posolstvo, že do trvalého mechanizmu sa zapojí aj súkromný sektor. V tomto smere sa už dosiahla dohoda," uviedol zdroj z EÚ blízky rokovaniam.

Ekonómovia sa domnievajú, že ak chce eurozóna zabrániť rozšíreniu dlhovej krízy z Írska na ďalšie členské štáty, musí zverejniť detaily permanentného krízového mechanizmu.

Podľa Nemecka a Francúzska európsky stabilizačný fond (European Financial Stability Facility, EFSF), ktorý štáty eurozóny vytvorili v máji po tom, ako ich Grécko muselo požiadať o finančnú pomoc a jeho platnosť v roku 2013 končí, musí nahradiť stály fond. Berlín a Paríž chcú, aby sa do neho zapojili aj súkromní investori - banky, dôchodkové fondy a ďalšie investičné spoločnosti a niesli zodpovednosť za straty, ak niektorá krajina zbankrotuje a bude musieť reštrukturalizovať svoje dlhy. Finančné trhy však majú obavy o to, aké veľké budú tieto odpisy a či ich unesú.

Podľa zdroja z EÚ o tejto téme pred schôdzou ministrov diskutovali aj eurokomisár pre menové záležitosti Oli Rehn, prezident EÚ Herman Van Rompuy a predseda Eurogroup, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Zdroj tvrdí, že v podstate dali zelenú hlavným bodom permanentného mechanizmu. Na 90 % bude vychádzať z EFSF, bude mať pevný právny základ a jasne definovanú úlohu MMF a súkromného sektora.

Zdroj upozornil, že je nepravdepodobné, aby dnes únia zverejnila presnú podobu permanentného mechanizmu, ale jeho hlavné body predstaví rovnako ako zapojenie súkromných investorov na riešení dlhových problémov štátov eurozóny.

Foto na titulke - Miro Nôta