Latinskoamerický štát Belize pravdepodobne smeruje k štátnemu bankrotu. Krajina avizovala, ze ani dnes nebude schopná zaplatiť úrok z kľúčových štátnych dlhopisov v objeme 550 miliónov dolárov. Úrok z tejto sumy bol splatný už pred mesiacom, krajina však podľa medzinárodných zvyklostí dostala 30 dní na to, aby záväzok vyrovnala. Už vtedy však varovala, že je to málo pravdepodobné.
Úrok, ktorý malo Belize zo zmienenej sumy v auguste zaplatiť, predstavoval 23,5 milióna dolárov. Vzťahuje sa k takzvanému superbondu, ktorý sa úročil sadzbou šesť percent ročne. Postupne sa však zvýšil na 8,5 percenta a vláda tvrdí, že si takúto sumu nemôže dovoliť. Dúfa však, že sa dohodne s veriteľmi na reštrukturalizácii.
„Belize nemá možnosť hradiť splátky podľa súčasných podmienok,“ povedal agentúre Reuters šéf vládneho tímu Mark Espat, ktorého poverili, aby sa dohodol s veriteľmi na reštrukturalizácii. „Tú možnosť sme nemali ani 20. augusta, zmeniť sa to môže len odpustením dlhu,“ dodal. Ak dnes Belize skutočne úrok nesplatí, bude v platobnej neschopnosti pri zhruba polovici svojho štátneho dlhu.
Hoci je suma nesplateného dlhu z globálneho pohľadu nízka, Belize podľa jedného z analytikov ponúka také podmienky reštrukturalizácie, ktoré patria k najhorším v modernej histórii. Potenciálne dôsledky by podľa neho teda mohli byť citeľné aj mimo územia Belize. M. Espat priznal, že vláda sa s veriteľmi na ničom konkrétnom nedohodla.
Vláda Belize už začiatkom augusta investorov šokovala návrhom, aby držitelia dlhopisov odpísali až 45 percent investície. Hrozba reštrukturalizácie však visela vo vzduchu minimálne od februára. Investori začali postupne o superbond strácať záujem a následný pokles jeho trhovej ceny spôsobil, že sa výnos dlhopisu od začiatku roka zvýšil na takmer dvojnásobok.
Takzvaný spread, teda rozdiel v úročení, sa oproti porovnateľnému dlhopisu americkej vlády už skôr zvýšil na viac než 2300 bázických bodov. To je výrazne najviac zo všetkých podobných papierov zaradených v globálnom indexe JP Morgan EMBI Global. Z tohto pohľadu sa Belize považuje za krajinu, ktorá je pre investície viac než dvakrát rizikovejšia než napríklad Argentína alebo Pakistan.
Ilustračné foto - Flickr.com