Nasledujúcich „päť až desať zím bude ťažkých,“ varoval v pondelok belgický premiér Alexander de Croo, keď ceny energií v Európe vyleteli na nové maximá. „Vývoj situácie v celej Európe je veľmi zložitý," povedal De Croo novinárom. „Pri takýchto vysokých cenách energií čelia niektoré sektory vážnym problémom," píše Bloomberg.

Ceny stúpajú

Vyjadrenia belgického predsedu vlády prichádzajú v čase, keď sa európske ceny zemného plynu vyšplhali na približne pätnásťnásobok priemernej ceny v letnom období a ceny elektriny v dôsledku hrozby ďalšieho prerušenia dodávok z Ruska opäť prudko stúpli.

Najväčším rizikom pokračujúceho katastrofálneho vplyvu ruskej vojny na Ukrajine je možnosť, že dôjde ku kolapsu európskej solidarity, povedal nemenovaný belgický predstaviteľ s tým, že takýto výsledok by mohol mať zhubný vplyv na trhy s energiami a poškodiť úsilie o dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

Pomôže len solidarita

Termínované kontrakty na plyn vzrástli až o 21 percent, zatiaľ čo nemecká energia prvýkrát prekonala latku vo výške 700 eur za megawatthodinu. Prevádzka plynovodu Nord Stream 1 sa má totiž 31. augusta opäť na tri dni zastaviť, čo znovu vyvoláva obavy, že práce nebudú prebiehať podľa plánu a odstávka sa pretiahne.

De Croo takisto vyslovil názor, že Belgicko môže krízu prečkať, „ak sa v týchto ťažkých časoch budeme navzájom podporovať“.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Brusel - Ľudia kráčajú a fotografujú sa v Bruseli 16. marca 2020. V Belgicku sú zatvorené školy, reštaurácie a bary, taktiež sú zrušené kultúrne a športové podujatia v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu. FOTO TASR/AP
People walk and take photographs at the nearly empty main Grand Place in downtown Brussels, Monday, March 16, 2020. Belgium has closed schools, restaurants and bars as well as cancelled cultural and sporting events in an effort to stem the spread of the coronavirus. For
Neprehliadnite

Belgicko po vypuknutí vojny na Ukrajine eviduje zvýšený záujem Rusov o azyl