Belgicko získalo od sporiteľov rekordnú sumu 21,9 miliardy eur v rámci predaja dlhopisov s cieľom vyvinúť tlak na banky, aby zvýšili úroky z vkladov.
Štátna agentúra pre obsluhu verejného dlhu v pondelok uviedla, že emisia dlhopisov pre domácnosti bola najväčším obchodom svojho druhu v histórii Belgicka a pravdepodobne aj najväčším predajom retailových dlhopisov v Európe.
Na vrchole dlhovej krízy v roku 2011 získalo Belgicko od sporiteľov 5,7 miliardy eur.
Komerčným bankám v Európe výrazne vzrástli zisky vďaka vyšším úrokovým sadzbám centrálnych bánk, ktoré sa sprísňovaním menovej politiky snažia bojovať proti inflácii. Banky sa zároveň bránia zvyšovaniu úrokov z vkladov, čo vedie sporiteľov k hľadaniu alternatív pre zhodnotenie svojich finančných prostriedkov.
Veľký záujem o dlhopisy vyslal bankám jasný signál, že sporitelia očakávajú vyššie výnosy, než aké v súčasnosti dostávajú na svojich sporiacich účtoch, uviedol minister financií Vincent Van Peteghem.
Jednoročný štátny dlhopis je úročený sadzbou 3,3 percenta, zatiaľ čo sadzby na sporiacich účtoch sa pohybujú okolo 2,5 percenta alebo nižšie. S ich predajom sa začalo 24. augusta.
Niektoré finančné inštitúcie po predaji dlhopisov zvýšili sadzby alebo ponúkli podobné produkty, uviedol Van Peteghem, pričom vyjadril nádej, že ďalšie banky ich budú nasledovať. Ak sa tak nestane, bude vláda hľadať iné cesty a v decembri možno ponúkne ďalšie dlhopisy, dodal minister.