Podiel energie vyrobenej vlani v Belgicku solárnymi panelmi a veternými turbínami opäť lámal rekordy, čomu pomohlo najmä veterné podnebie. Uviedol v pondelok denník The Brussels Times.

Solárne panely a veterné turbíny vyrobili v roku 2023 takmer o štvrtinu viac elektriny v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Potvrdzujú to údaje spoločnosti Elia, prevádzkovateľa vysokonapäťovej siete. Celková ročná výroba veternej a fotovoltickej energie dosiahla historické maximum na úrovni 21,5 terawatthodiny, čo predstavuje nárast o 23 percent od roku 2022.

V roku 2023 pochádzalo 28,2 percenta výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, v porovnaní s 19,8 percenta v roku 2022, čo je nový rekord,“ uviedla Elia vo vyhlásení.

Celková energia vyrobená solárnymi panelmi vlani výrazne vzrástla - na 7 193 gigawatthodín, čo predstavuje nárast o 12,2 percenta voči roku 2022.

Nový rekord vytvorili veterné farmy s 399 turbínami v belgickej časti Severného mora - celkovo vyrobili 8 011 gigawatthodín, čo je výrazne viac ako predchádzajúci rekord a nárast o 18 percent v porovnaní so 6 779 gigawatthodín vyrobenými v roku 2021.

„Je pomerne zriedkavé, aby polovica belgickej spotreby bola pokrytá obnoviteľnými zdrojmi energie. V roku 2023 sa to stalo takmer v 12,5 percenta prípadov, čiže trikrát častejšie ako v roku 2022,“ upozornila Elia.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Astravec - Na snímke prvá bieloruská atómová elektráreň, ktorá je postavená ruskou štátnou korporáciou Rosatom pri meste Astravec v piatok 7. augusta 2020. Prvú bieloruskú atómovú elektráreň začali v piatok plniť jadrovým palivom, a to napriek výhradám susednej Litvy. Susedná Litva, ktorej hlavné mesto Vilnius sa nachádza iba 50 kilometrov od inkriminovaného zariadenia, označila novú elektráreň za potenciálnu environmentálnu a bezpečnostnú hrozbu. FOTO TASR/AP 


 A view of Belarus's first
Neprehliadnite

Top v energetike: Kto bude rozdávať karty na trhu s uránom, vplyv OPEC upadá