Belgicko míňa nad svoje možnosti, čím sa podobne ako Spojené štáty dostáva na cestu neustále sa zvyšujúceho dlhu. Má však populáciu veľkosti Ohia a o niečo menší HDP. Bloomberg upozorňuje, že v nasledujúcich rokoch by mohlo hospodáriť s najhorším deficitom v západnej Európe a ohroziť snahy o opätovné zavedenie fiškálnej disciplíny v eurobloku.

„Súčasný stav určite nemôže pokračovať,“ povedal ekonóm ING v Bruseli Peter Vanden Houte. Belgicko môže byť podľa neho zraniteľné voči nepokojom na finančných trhoch.

Zdanlivo nezastaviteľné zadlžovanie je výsledkom politickej stagnácie v krajine na čele s premiérom Alexandrom De Croom a jeho koalíciou siedmich strán. Do toho sa pridávajú problémy, ktoré trápia aj prosperujúce ekonomiky, ako sú vyššie náklady na pôžičky, starnúce obyvateľstvo, slabý rast produktivity a naliehavé záväzky v oblasti obrany a klímy.

Podobne ako v Spojených štátoch, aj belgický dlh už presahuje 100 percent HDP a podľa Medzinárodného menového fondu sa tento pomer v oboch krajinách do roku 2029 zvýši o desať percentuálnych bodov.

Čoskoro bude mať Belgicko v eurozóne tretie najväčšie dlhové zaťaženie po Grécku a Taliansku. Treba brať do úvahy aj každoročné rozpočtové deficity, ktoré MMF predpovedá na úrovni približne štyroch a piatich percent, čo je len o percentuálny bod menej ako v USA. Francúzsko a Taliansko si nedávno začali požičiavať viac, no snažia sa o zníženie deficitu bližšie k trojpercentnej úrovni.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Belgicko odmieta nový francúzsky park veterných turbín pri svojom pobreží