Belga s odkazom na údaje európskej platformy Agregated Gas Storage Inventory (AGSI) uviedla, že Francúzsko je na dobrej ceste k vládnemu cieľu dosiahnuť 100-percentné naplnenie zásobníkov už do 1. novembra, aby sa krajina vyrovnala s potenciálnym výpadkom dodávok ruského plynu v spojitosti s vojnou na Ukrajine. Uvádza tlačová agentúra Belga.

Vo štvrtok boli zásobníky spoločnosti Teréga, jedného z dvoch prevádzkovateľov siete na prepravu plynu vo Francúzsku, na úrovni 91,21 percenta svojej kapacity, zatiaľ čo zásoby spoločnosti Storengy, dcérskej spoločnosti koncernu Engie, boli na úrovni 89,67 percenta naplnenosti.

Pre Belgicko stránka AGSI spresňuje, že domáce zásobníky sú naplnené na 85,56 percenta, ale na rozdiel od Francúzska, kde kapacita zásobníkov predstavuje približne štvrtinu ročnej spotreby plynu, zásobníky v Belgicku dokážu zaistiť menej ako 4 percent ročnej spotreby.

Belga pripomenula, že v celej EÚ sú zásoby plynu naplnené na 78 percent. Únia si stanovila za cieľ naplniť zásobníky aspoň na úroveň 80 percent do 1. novembra 2022, a potom aspoň na 90 percent pred každou zimou do konca roku 2025.

Francúzsko, ktoré tvrdí, že je v „priaznivejšej" situácii ako s ním susediace krajiny, ráta s naplnením zásob plynu na maximum, a tiež s dobudovaním nového terminálu na skvapalnený plyn (LNG) v budúcom roku, ktorý by mal riešiť ďalšie možné poklesy dodávok plynu cez plynovody.

Francúzska ministerka pre energetickú transformáciu Agnès Pannierová-Runacherová už počas leta naznačila, že cieľom vlády je naplniť zásobníky na 100 percent pred 1. novembrom, hoci prevádzkovatelia sú povinní ich naplniť len na 85 percent svojej kapacity, a krajine sa tento zámer zatiaľ darí napĺňať.

Minister hospodárstva Bruno Le Maire však v rozhovore pre televíziu France 5 upozornil, že všetko bude závisieť od rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina. Ak by sa rozhodol totálne odstaviť plyn pre EÚ a pre eurozónu, dosah na Francúzsko by mal podobu 0,5-percentného poklesu HDP, horšie by však na tom boli tie štáty EÚ, ktoré sú viac, alebo celkom závislé od ruského plynu.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Lubmin - Na archívnej snímke z 15. februára 2022 potrubie na plynovode Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v Lubmine na severozápade Nemecka. Zatiaľ čo západní spojenci v utorok diskutujú o tom, aké sankcie by mali byť uvalené na Rusko v reakcii na uznanie nezávislosti dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich vyzval, aby zaujali tvrdý postoj. Podľa agentúry AFP Zelenskyj počas utorkovej tlačovej konferencie po boku estónskeho prezi
Neprehliadnite

Cena plynu pre európsky trh presiahla 300 eur za megawatthodinu