Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov, je to, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.
„Neprispeli k riešeniu regionálnych rozdielov ani nepriniesli efektívnejšiu správu vecí verejných. Od roku 2004, keď sa na VÚC preniesli posledné významnejšie právomoci, sa počet zamestnancov samotných úradov VÚC zvýšil o 57 percent a dlh sa zvýšil z nuly na 370 miliónov eur,“ povedala poslankyňa K. Macháčková s tým, že VÚC nepriniesli ani oživenie demokracie a aj záujem o voľby zo strany občanov je nízky.
Ako povedal M. Beblavý, vo štvrtok spúšťa online petíciu, ktorou môžu občania návrh podporiť. V balíku 28 zákonov je návrh novely ústavy, štyri novely ústavných zákonov a zvyšné zákony. Ak by balík podporila ústavná väčšina poslancov, teda 90, tak by kraje zanikli už k 31. decembru 2017.
„Ich právomoci by sa prerozdelili medzi mestá a obce na jednej strane a štátnu správu na strane druhej. Návrh dáva mestám a obciam právo prevziať zriaďovateľské právomoci k školským, sociálnym či kultúrnym zariadeniam miestneho charakteru,“ dodal M. Beblavý. Podľa neho tak ide o posilnenie decentralizácie v prospech prirodzených miestnych jednotiek, ktorými sú mestá a obce.
„V prípade, že ide o zariadenia so širšou pôsobnosťou, prejdú právomoci pod štát, pod konkrétne ministerstvo alebo na miestnu štátnu správu,“ uviedol.
Podiel VÚC na dani z príjmu fyzických osôb by sa podľa M. Beblavého prerozdelil medzi obce a štát tak, že obce by dostali 88 percent a štát 12 percent. To by sa však nedotklo zdravotníctva ani školstva, ktoré sú financované prostredníctvom štátneho rozpočtu a zdravotných poisťovní. Úspora 200 miliónov eur by bola najmä vďaka zrušeniu samotných volieb i nákladov na fungovanie úradu VÚC.